Kolik prostoru potřebuje člověk pro pohodlný život? Zvlášť pokud je mladý, single, většinu času tráví v kanceláři, na cestách, v barech a restauracích? Život „doma“ se nám pak zužuje na osm hodin spánku, rychlou snídani a sprchu před spaním…

Malý byt o pár metrech čtverečních může plnit funkci plnohodnotného bydlení. Má to ovšem svá úskalí a na ta se v dnešním článku podíváme.

Je-li byt rozdělen na více místností, je vyhráno, ale v případě garsonky je třeba pracovat s jednotlivými zónami, které pak nahrazují skutečné místnosti. Lze je oddělit barevně, materiálově, pomocí svítidel, drobného nábytku nebo užitím textilu. Tento postup, který dobře funguje ve velkých prostorech, však v malometrážní garsonce mnohdy selhává. Výsledný efekt bývá často nesourodý a v takovém prostoru míváme pocit přeplněnosti a stísněnosti.

Jak si tedy s malým prostorem poradit, aby se do něj vešlo vše potřebné a zároveň jsme se v něm cítili dobře? Designérky ze studia MEET US DESIGN radí, snažit se funkce jednotlivých místností a zón naopak propojovat. Ideální je, když jednotlivé zařizovací předměty mohou plnit více funkcí, ušetříme tím spoustu místa. Jídelní stůl může být zároveň stolem pracovním, postel pomocí polštářků a nástěnného svítidla snadno proměníme ve čtecí koutek nebo posezení pro návštěvu a čelo postele může navíc ukrývat třeba úložné prostory, se kterými bývá v malometrážních bytech největší problém. Pár centimetrů od „ložnice“ pak můžeme pomocí křesla, stojací lampy a mobilního stolku (který může zároveň sloužit i jako noční stolek) vykouzlit celý „obývací pokoj“. Pokud navíc byt disponuje balkonem, terasou nebo předzahrádkou, užitná plocha se i v našem podnebí na pár měsíců v roce rapidně zvětšuje a nahrazuje třeba jídelnu nebo celý obývací pokoj. Při zařizování malého bytu doporučujeme dbát na dostatek uzavřených úložných prostor, které při vhodném designu a umístění mohou často pohledově splynout se stěnou pokoje. Vše pak působí kompaktně a čistě. Prostor také opticky zvětšíme světlým nábytkem s drobnými barevnými akcenty. Světlý či bílý nábytek nám pak umožní nechat vyniknout výraznější dekor na stěně či podlaze. Tento prvek pak celý prostor propojí a dodá mu originalitu.

 

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.