Konec zimy bývá pro mnoho z nás náročný. Velké teplotní rozdíly ovlivňují naše tělo i psychiku. A jak je to s jarní očistou?

S prvními slunečními paprsky začínáme pookřávat a těšit se na pořádné jaro. Mnoho žen se pouští do nejrůznějších očist a detoxu. Objednáváme se ke kadeřníkovi a nakupujeme novou garderobu. Někdy ale přípravy trochu urychlíme a místo potřebné radosti a energie se dostaví únava a deprese. Jak se tedy připravit, aby naše tělo bylo krásné a my se cítili fit?

Na detox je nutno se připravit

Říct si: „cítím se plně, nedobře, mám pár kilo navíc a zítra ‘hupnu’ na detox“… není dobrý nápad. Když takovou věc uděláme bez přípravy, očistu nevydržíme nebo ji odstonáme. Chce to se připravit pozvolna… Očista většinou znamená jakýsi odlehčený režim, kdy vynecháme alkohol, sladké a tučné a do jídelníčku nasadíme více zdravých věcí. Z vlastní zkušenosti radím, začněte pozvolna. Dejte si třeba dva týdny na přípravu, postupně vysazujete cukr a třeba zčásti lepek, aspoň ve formě pečiva, pokud ho jíte každý den. Ale pozor, měňte nezdravé za zdravé: bílý cukr nahraďte kokosovým nebo třeba datlovým sirupem; pšeničné pečivo vynechte a buď ho nahraďte žitným nebo vyberte variantu, která vám bude chutnat. Až budete cítit, že si tělo zvyklo a je mu dobře, pokračujte dál. Takto máte šanci se opravdu vyčistit a zhubnout bez jo-jo efektu.

Slaďte se s rytmy přírody

Možná to zní zvláštně, ale opravdu je dobré nereagovat jen na data, ale také na počasí. Dne 20. 3. je jarní rovnodennost, ale i když venku hezky svítí slunce, je zima. Přizpůsobte proto stravu i oblékání aktuálnímu počasí. Je zima, tak na salátky a sushi ještě na chvilku zapomeňte a raději čistěte tělo tepelně upravenou zeleninou či polévkami… Jeden můj kamarád řídí své oblékání podle kalendáře, máme tedy jaro, tak hup do jarního, a jestli venku mrzne? No a co?! Ono je to docela legrace ho z dálky sledovat, ale jeho tělo už tak nadšené není.

Kosmetická péče

Jaro je obecně dobou, kdy se máme vyčistit, a to nejen stravou. Je dobré pokožce odpomoci od „starých nánosů“ pravidelným peelingem. Pokud je to možné, zajít si na masáž a určitě přidat i trochu toho pohybu, i kdyby šlo jen o jógu jednou týdně nebo krátké ranní cvičení. Všechno se počítá a za všechno nás tělo pochválí.

Mysl čistěte na procházkách

Nechci vás nutit k meditacím, hlavu a mysl si krásně pročistíte na i procházce. A čím víc bude teplo, tím více se vyplatí vyrazit do lesa nebo třeba do blízkého parku a pěkně zhluboka dýchat. Pomůžeme tak zlepšit svou kondičku, ale hlavně si vyčistíme hlavu, která je zatěžovaná každodenním stresem v práci i doma.

Pokud byste opravdu dodrželi tento malý plán „domácí očisty“ a to nejen fyzické, ale i té mentální, věřte mi, že prožijete jaro s dobrou náladou, dostatkem energie a po cestě přijdete i o pár kilo navíc, která vás třeba trápí.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.