Láska, smích a čokoláda – to jsou tři z věcí, které způsobují, že nám je dobře na světě. A když je nám dobře, žijeme déle. Co jiného ještě způsobuje, že se na světě cítíme šťastnější? Jsou to domácí mazlíčci, jak tvrdí jejich majitelé i vědci.

Zvýšená imunita i více hormonů lásky a štěstí

Při americkém experimentu se psy bylo zjištěno, že ve slinách skupiny lidí, kteří je chovali, došlo k výraznému zvýšení imunoglobulinu A, tedy protilátky, která náš organismus chrání například proti respiračním nemocem, a to už po osmnácti minutách přímého kontaktu. U ostatních skupin k žádným podobným změnám nedošlo. Oxytocin je hormon, který je spojovaný s důvěrou, láskou a s pocitem štěstí. Nevyplavuje se ale pouze v přítomnosti milovaných lidí, ale i s našimi zvířecími přáteli. Vědci zjistili, že na lidskou psychiku působí příznivě nejen dotyk se zvířaty, ale přímo i jen pohled na ně.

Zvířata proti stresu a úzkosti i osamělosti

Díky oxytocinu se také snižuje hladina stresového hormonu kortizolu.

Domácí mazlíčci nás tak uklidňují, zmírňují pocit úzkosti, osamělosti i sociální izolace. Člověku, který je opuštěný, mohou dodat životní smysl a pocit, že je za někoho zodpovědný. Krmením a venčením je navíc nucen dodržovat pravidelný režim. Zajímavým příkladem je případ válečného veterána, jenž trpěl posttraumatickým stresovým syndromem a nebyl schopný vyjít ven z domu. Po týdnu soužití se psem začal chodit na procházky do města.

Kočičí vrnění léčí

Vrněním kočky projevují zejména lásku a radost, ale dokáží tímto způsobem také léčit. Tuto hypotézu roku 2006 potvrdila jedna z klíčových studií amerického institutu Fauna Communications, zaměřujícího se na zvuky zvířat. Frekvence kočičího vrnění (přibližně 25 až 140 Hz) svým rozsahem odpovídá těm frekvencím, které prokazatelně léčí nejen ztuhlé klouby a bolestivé nebo namožené svaly, ale také pomáhají hojit zlomené kosti a rány. Předpokládá se, že tímto způsobem o sebe kočky pečují navzájem, ale svým vrněním zařizují terapii i člověku, jenž je jim blízký.

Psa nebo kočku?

Vědci z americké Manhattanville College zastávají názor, že majitelé psů jsou šťastnější než majitelé koček. Zjistili to tak, že psí majitelé měli vyšší hodnoty hormonu oxytocinu, tedy hormonu důvěry a lásky, který vzniká zejména ve vztahu mezi matkou a novorozenětem, ale i v momentě, když jsme s partnerem nebo když s láskou pečujeme o jinou osobu. Hladina tohoto hormonu byla po společném dovádění o 57,2% vyšší nejen u lidí, ale současně i u jejich psů. Pes tedy cítí potřebu pečovat o svého majitele podobně jako člověk. Kočky oxytocinu vyprodukují přibližně 5x méně, než je tomu u psů.

Ať už se ale jedná o psí nebo kočičí mazlíčky, majitelé zvířat jsou v životě celkově spokojenější a je jen na nás, jaké zvíře je nám pocitově bližší. Kočka, pes, kůň, ale i další zvířata nás po psychické i fyzické stránce učiní zdravějšími, spokojenějšími i družnějšími. Lidé se obvykle cítí více přijatí a tím pádem i méně osamělí. Zvířata náš život zkrátka pomáhají emocionálně naplňovat, obohacují naše chvíle a jsou našimi věrnými společníky.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.