Reflexní masáž chodidel vychází ze starověkých čínských terapií jako je například akupunktura. Je neinvazivní a příjemná, místo jehel používá tlak prstů. Na chodidlech existuje mnoho bodů i zón, které meridiány neboli energetické dráhy propojují se všemi tělesnými orgány. Jestliže tyto body stimulujeme, naše tělo daleko lépe prospívá.

Stimulací daných bodů lze tedy velmi účinně obnovit funkci s nimi souvisejících orgánů. Jejich přirozená regenerace je tak povzbuzená, zmírňuje se bolest a dochází k léčení. Reflexní masáží chodidel se v organismu obnoví tok životní energie, zlepšuje se funkce imunitního i krevního systému, lymfy a organismus snáze vylučuje toxické látky. Posílena je současně i celá nervová soustava, uvolňuje se napětí a odchází stres.

Tlakem na reflexní body je ovlivňováno také napětí svalů, blokády kloubů i některé blokády páteře. Zlepšuje se zažívání a je eliminována únava i případná nespavost. Na reflexních zónách je zároveň možné provést velmi přesnou diagnostiku stavu jednotlivých orgánů. Jejich špatný stav se odráží ve změnách na kůži i v podkoží a v bolestivosti reflexních bodů, jejíž míra udává míru narušení daného orgánu.

Chůze v přírodě naboso je nejrychlejší a také nejpřirozenější cestou, jak tyto body pomocí nerovnosti terénu stimulovat. Zpočátku mohou vaše chodidla citlivě reagovat na každý kamínek, ale postupně si noha přivykne a bolestivost se ztratí. Tato změna není dána tím, že si noha na zpočátku nepříjemný tlak zvykne, ale tím, že masáží bolestivých reflexních bodů harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů a pokud jsou tyto orgány zdravé, ani reflexní body nejsou bolestivé.

Foto: Depositphotos

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.