Podle statistik Světové zdravotnické organizace WHO trpí diabetem více než 422 milionů lidí na světě a čísla každý rok stoupají. Ani známým osobnostem se cukrovka nevyhýbá. Přinášíme vám informace o tom, které hvězdy tímto onemocněním trpí a jak se s diagnózou vypořádali.

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, při kterém organismus není schopen vyprodukovat dostatečné množství hormonu inzulín, který pomáhá tělu přeměňovat stravu v energii. Ten má za úkol vychytávat z krve cukr a předávat ho dále, do tkání a životně důležitých orgánů.

Příčiny vzniku

K výskytu cukrovky zhusta přispívá duševní nepohoda, stres, nedostatek pohybu, nadměrný příjem energie či nevhodná skladba stravy. Pouze u malého procenta diabetiků se onemocnění rozvine následkem genetických dispozic. Rozlišujeme dva typy cukrovky. Diabetes typu 1 a typu 2.

Diabetici trpící prvním typem cukrovky neprodukují žádný inzulín. Nemoc se u nich rozvine většinou náhle a příznaky bývají nepříjemné až dramatické. Jde zejména o pocit sucha v ústech, rapidní úbytek váhy, časté močení, nechutenství či naopak velká potřeba jíst, zvracení, ale i poruchy vědomí až bezvědomí. Tento typ cukrovky nejčastěji postihuje děti a dospívající.

Druhý typ diabetu se v populaci vyskytuje mnohem častěji – léčí se s ním 92% diabetiků. Tělo obvykle dál produkuje inzulín, ale zároveň zabraňuje jeho správnému využití. Vznik tohoto typu onemocnění často souvisí s nadváhou, obezitou, stresem a trpí jím zejména lidé středního a vyššího věku.

Nemoc si nevybírá

I mnohé slavné osobností postihla „sladká nemoc“. Představíme vám ty, které se za své onemocnění nestydí a snaží se dodávat sílu všem stejně postiženým.

Tom Hanks

Oblíbený herec se v roce 2013 v pořadu Late Night Show Davida Lettermana svěřil, že trpí diabetem typu II. A také přiznal, že za vznik nemoci si z největší části může sám. Nadváha, drastické hubnutí kvůli rolím a špatný životní styl jeho zdraví příliš nepřidali. Hanks ale necítí, že by ho nemoc omezovala. Pravidelně chodí na lékařské kontroly, dbá na zdravý jídelníček a dostatek pohybu.

Halle Berryová

O hvězdě akčního filmu X-Men je již mnoho let známo, že trpí diabetem typu I. S nemocí se potýká od svých třiadvaceti let a je závislá na každodenních dávkách inzulinu, které si píchá. Herečka dodržuje přísnou diabetickou dietu a snaží se udržovat své tělo ve formě. Dobře si totiž uvědomuje co by mohlo nastat, kdyby tak nečinila. Postihnout by ji mohla ztráta zraku, sluchu či amputace končetin. Přesto svou nemoc nevnímá jako utrpení, ale jako součást života, kterou je třeba přijmout a naučit se s ní žít.

Nick Jonas

S diabetem typu I se slavný zpěvák a herec potýká již od dětství. V roce 2007 se s diagnózou svěřil svým fanouškům, aby lidem se stejnou nemocí ukázal, že v tom nejsou sami. Jonas používá tzv. inzulinovou pumpu, malé elektronické zařízení, jež lze upevnit na pásek či dát do kapsy. Díky pumpě není potřeba aplikovat inzulínové injekce tak často (či vůbec), protože ona na základě měření dodává tělu přesné množství inzulinu, a tím značně ulehčuje svým nositelům život.

Salma Hayeková

Krásná herečka a rodačka z Mexika se s onemocněním setkala během těhotenství. V době, kdy očekávala dceru Valentinu, začala rapidně přibývat na váze a vyslechla si diagnózu – těhotenská cukrovka. Ta se většinou objevuje v druhé polovině těhotenství a končí po porodu. Postihuje až 17% těhotných žen.

Hayeková přiznala, že si prošla těžkým obdobím. Velmi ji trápila obava o zdraví dcery, ale také kila navíc a ztráta atraktivity. Později uvedla, že: „Opravdu hodně jsem přibrala, ale musela jsem si v hlavě srovnat, že je to kvůli dítěti, které strašně moc chci, a proto to zvládnu“.

Zdroj: Ikem, foto: depositphotos.com