Adventní čas představuje pro mnoho z nás období, které je plné stresu a povinností. Před Štědrým dnem chceme většinou stihnout doslova nemožné. Proto je důležité si veškeré činnosti dobře naplánovat už nyní. Poradíme vám jak na to!

  1. Rozdělte si úklid do několika dnů

Vánoční úklid představuje jednu z nejvíce časově náročných činností, které musíme před Štědrým dnem stihnout. A není nic horšího než ho celý odsunout na den před Vánocemi. Nejlepší je si úklid naplánovat na několik dní a po částech ho v klidu zvládnout.

Začněte mytím oken a přerovnáním nepořádku ve všech skříních a šuplících. Následně se zaměřte na koupelnu, kde vytřídíte všechny prázdné lahvičky a uklidíte místa, která při běžném úklidu ignorujete. Několik dní před Vánocemi se také pokuste vyprat a vyžehlit co nejvíce špinavého prádla. Následně se přesuňte do kuchyně, kde vyskládáte všechno nádobí a potraviny a pečlivě všechny prostory vymyjete. Důkladně vyčistěte sedačku, židle a všechny koberce v bytě. Podlahy jako takové si nechte úplně nakonec. Potom už jenom pečlivě utřete prach ve všech místnostech. 

2. Vytvořte si nákupní seznam

Nákupní centra jsou pár dní před Vánocemi plné lidí a každý se jim snaží vyhnout obloukem. Někdo však musí nakoupit jídlo a zásobit tak domácnost potravinami. Vytvořte si proto nákupní seznam a vydejte se do supermarketu s předstihem. Zároveň si nákup rozdělte do dvou fází.

V první vlně nakupte trvanlivé potraviny a v té druhé už nakupujte pouze jídlo, které má kratší spotřební lhůtu. Zároveň při druhé návštěvě obchodu dokupte všechny poslední maličkosti. Ideální je se do supermarketu vydat ráno ještě před začátkem pracovní doby. Pokud žijete ve větším městě, ideální možnost představuje online objednání nákupu. Vyhnete se tak stresu mezi regály a nekonečným frontám.

3. Neporovnávejte se s kamarádkami

Neberte ohledy na to, kolik druhů cukroví letos upekla vaše nejlepší kamarádka nebo kolik dárků koupila vaše sousedka pro své děti. Neřešte ani bohatou vánoční dekoraci ve vedlejším domě. Zaměřte se pouze na sebe, svoji rodinu a vaše osvědčené tradice. Jenom vy dobře víte, jak má vypadat váš Štědrý večer a jak si ho užít naplno.  

4. Odpočívejte

Naplánujte si s manželem procházku na vánoční trhy ve vašem městě, pozvěte děti do kavárny na horkou čokoládu nebo běžte na kávu s kamarádkou. Vánoční čas je přece od toho, abychom ho trávili s blízkými. A pokud chcete zůstat raději doma, zapalte si svíčku, vlezte pod příjemnou deku, uvařte si oblíbený teplý nápoj a začtete se do zajímavé knihy.

foto: depositphotos.com