Kdo by neznal legendární boty Converse, které si oblíbili jak sportovci, tak slavní muzikanti.  Ačkoliv některé módní kousky postupem času ztrácejí na popularitě, tyto kecky si drží své privilegované místo po více než sto let a jen těžko je z výsluní někdo sesadí.

Historie tenisek sahá do počátku 20. století.  Americká značka, kterou založil markýz Mills Converse, vznikla v roce 1908 ve městě Malden v Massechusetts. Ve své továrně Converse Rubber Shoe Company nejdříve vyráběl pracovní gumovou obuv a holínky. Po pár letech se zaměřil na dámské, pánské a dětské boty s gumovou podrážkou.

Po devíti letech od svého vzniku vyrobila firma ikonické basketbalové tenisky “Converse All Stars“, které byly provedené v hnědé barvě s černým lemováním. Největším fandou těchto plátěnek byl basketbalista Chuck Taylor.

Tento sportovec navrhl firmě několik vylepšení, kterými se zvýšila flexibilita, životnost a pohodlnost conversek. Společnost si natolik Taylorových nápadů a inovací vážila, že v roce 1923 vtiskla vedle legendární pěticípé hvězdy jeho podpis. Boty se staly známé pod názvem „Chuck Taylor All Stars“.

Patriotismus a ošuntělý vzhled

Taylor se stal jakýmsi ambasadorem této značky. Roku 1936 navrhl patriotické kecky pro americké atlety, kteří se účastnili OH v Berlíně. Měli bílou barvu (poprvé) s červenými a modrými detaily. Kromě sportovců si pohodlnou obuv zamilovali i vojáci na frontě.

S každým desetiletí byly tyto vysoké plátěnky u lidí a sportovců víc a víc populární.  Jeden z největších boomů nastal na přelomu 80. a 90. let s nástupem grunge stylu (zanedbaný, ošuntělý vzhled).

Conversky se staly jakousi nedílnou součástí vyznavačů tohoto proudu, nosil je například frontman skupiny Nirvana, Kurt Cobain.  Oblibě se však těšily i u členů „slušňácké“ bristké kapely The Beatles.

Obnošený vzhled mají dodnes fanoušci conversek nejraději. A jen těžko se loučí se svým párem plátěnek, i když se jim s každým krokem rozpadají.  

Foto: pixabay/5239640