Chystáte si pořídit koťátko a bojíte se, zda o něj zvládnete pečovat? Určitě, chce to jen lásku… no a trochu trpělivosti.

Kočky jsou velké individuality a je dobré počkat na to, jak se jejich temperamet vyvine. Většinou jsou ale naším malým zrcadlem, jen malá část jejich osobnosti je vrozená. To znamená, že nemusíte na doporučení jiných chovatelů vykoupit celý „pet shop“, protože nabydete dojmu, že musíte být na nového člena rodiny důkladně připraveni. Bude stačit, když koupíte stelivo, záchod, misku a žrádlo. A například s výběrem pelíšku rozhodně nespěchejte. Váš čtyřnohý miláček si totiž může ustlat na, pro vás, naprosto nečekaném místě v bytě.

Co je třeba sledovat

U koček je dobré vnímat, jak moc přijímají tekutiny, protože zrovna problémy s ledvinami bývají častým problémem. Hodně koček nezajímá obyčejná miska s vodou, ale chodí pít pod tekoucí kohoutek. Na základě toho výrobci kočičích propriet vymysleli vodní fontánku, ke které většina zvídavých kočiček chodí rádo a tím pádem nemá problém s pitným režimem. Jako čerství majitelé kočky brzy zjistíte, že si brousí drápy všude, kde to je jen trochu možné – klidně i o váš starožitný klavír, o cestovní zavazadlo nebo kuchyňskou linku. Proto je potřebné pořídit jí škrabadlo na drápky, kterých je na trhu také velké množství. A protože jsou kočky hravé jako děti, sejdou se jim hračky. Pokud máte malé ratolesti, můžete být často svědkem toho, jak si kočka v tlamě odnáší jejich plyšáky, panenky nebo cokoli jiného, co jí padne do oka. Proto jí pořiďte vlastní, třeba myšky pro kočky nebo balonky. Ocení je například ve chvílích, kdy nebude s nimi doma a ony se budou potřebovat vyblbnout a zabavit. Věřte, že bez vás netráví čas jen spánkem.

Mazlení povoleno

To, že kočky jsou nezávislí tvorové je jeden velký mýtus. I ony totiž potřebují předávat a přijímat pravidelnou dávku emocí. Když má vaše kočka náladu na mazlení, je úplně jedno, v jaké náladě se nacházíte vy: umí si ho za všech okolností vydobýt. Jakými způsoby? Třeba tak, že vás magnetizuje pohledem. Nebo tak, že vám chodí před obličejem a vrní. Anebo naprosto přímočaře tak, že do vás ťuká hlavičkou tak dlouho, dokud ji nezačnete hladit a mazlit se s ní. Všechno ostatní musí jít stranou.

Foto: depositphotos/marina99

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.