Zásoba plenek a drogerie na několik měsíců, lednice nebo výbava do školy pro prvňáka. To je namátkou jen pár věcí, které se podařilo sehnat pro maminky samoživitelky díky dobročinnému projektu FANDI MÁMÁM. Stojí za ním dvě ženy – maminky a kamarádky – Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová. 1. listopadu budou oslavovat rok od chvíle, kdy jejich projekt podpořil první mámu.


Za tu dobu se podařilo alespoň trochu zlepšit život 25 maminkám, a jejich dětem a některým z nich změnil i život.

Příběh Aleny

„Potraviny, které se mi sešly, mi vydrží docela dlouho. Už se nemusím bát, že nebudu mít z čeho vařit. Zvlášť jsem ráda, že Toník má ohromnou radost z postele a z bot, které mu poslala jedna paní. Vlastně mi projekt dokázal sehnat vše, co jsem si přála. Musím říct, že takovou reakci od lidí jsem nečekala. Hodně mě to dojalo,“ děkovala za materiální pomoc maminka Alena Smolková z Plzně, která si prošla psychicky velmi náročným životním obdobím, které ji i jejího syna poznamenalo na celý život.

Příběh Ivany

Výrazně ulehčení peněžence přinesl projekt také mamince Ivaně Vávrů z Chomutova, která si prošla domácím násilím. Naštěstí našla odvahu a se svým, tehdy několika měsíčním synem, od manžela odešla. Ivana je velká bojovnice a zapojením do projektu se jí sešla velká pomoc od dárců: „Díky hodným lidem má syn teplé oblečení na zimu. Zásoba pracích gelů nám vydrží minimálně na jeden rok, možná i na dva. Zásoba dětské výživy vystačí na několik měsíců. Vyjít s padesáti korunami na den opravdu není možné, a tak veškerá pomoc pro mne představuje úlevu. Jsem nadšená z toho, že nám úplně cizí lidé třeba na druhém konci republiky pošlou věci, které jsou pro mě v současné situaci z finančního hlediska náročné. Často lidé také poslali několik povzbudivých vět, což mě vždy hodně podpořilo. Moc si veškeré pomoci vážím,“ říká Ivana.

Příběh Moniky

Zásadní zlom v životě nastal díky FANDI MÁMÁM u maminky Moniky Porubčanské z Ostravy, která i kvůli dluhům přišla o bydlení: „Projekt Fandi mámám mi pomohl opravdu hodně. Byli jsme nadšení z každého balíčku, který nám přišel. Terezka nejvíc uvítala panenku, Marcelka zase uchvátil vysavač, teď každé ráno vysypává drobečky ze snídaně jen aby mohl „papat“ i vysavač. A moc nám pomohly balíky s drogerií, protože za peníze, které jsem tím ušetřila, jsem zaplatila kauci na startovacím bytě, mohli jsme odejít z azylového domu, a taky jsem splatila část dluhu u Rwe,“ říká Monika.

Dobročinný projekt FANDI MÁMÁM je od svého začátku postavený na stejném principu: pět maminek samoživitelek, pět komplikovaných životních příběhů, pět seznamů potřebných věcí. Každé pětici maminek se pomáhá zhruba dva měsíce, za tu dobu se ve většině případů podařilo vyškrtat seznam přání. „Velmi často maminkám pomůže zásoba trvanlivých potravin, sezónní oblečení nebo vybavení do bytu, jako je mikrovlnka nebo pračka, které si ony ze svého příjmu nemohou dovolit,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek Petra Květová Pšeničná.

Splněná přání

„Vždy navíc chceme také plnit maminkám a jejich dětem přání. Chceme, ať si na seznam věcí napíší i něco, po čem touží, ale v žádném případě by si to nemohly pořídit. A tak se třeba povedlo, že jedna rodina se čtyřmi dětmi jela na víkendový výlet. Nebo se nám povedlo domluvit celoroční kroužek na kytaru pro jednu nadanou mladou slečnu,“ neskrývá dojetí zakladatelka Žaneta Slámová.

Za dvanáct měsíců, během kterých si dárci vybírali ze seznamu potřeb a přání, a věci pak posílali maminkám, dorazilo přes 500 balíků pomoci. Materiální pomoc dorazila celkem k pětadvaceti maminkám.

„Nevěřily jsme, že se nám podaří něco tak úžasného. O to víc nás těší, že jsme se díky našemu projektu utvrdily v tom, že svět je ještě v pořádku a že Češi chtějí pomáhat těm, kteří to potřebují,“ dodává nadšeně Žaneta Slámová.

Výchova v číslech

Podle statistik je v Česku zhruba 560 tisíc neúplných rodin, ve kterých vyrůstá 400 tisíc nezaopatřených dětí. Český statistický úřad vyčíslil skutečné měsíční náklady spojené s výchovou dítěte na zhruba sedm tisíc korun. Přitom 40 % rodičů (v 98 % případech jde o otce) neplatí na své děti výživné. „Kdo se do takové situace nedostal, asi si stěží dokáže představit, že samoživitelky musí v ruce obracet každou korunu, protože po zaplacení nájmu jim z rodičovského příspěvku nebo platu zbude minimum prostředků – z těch ovšem musí zaplatit jídlo pro rodinu, oblečení, školku nebo obědy ve škole, školní potřeby pro děti, kroužky, případné výlety. A ty už jsou pro mnohé bohužel luxus,“ vysvětlují své pohnutky pro charitativní akci Petra se Žanetou.

Rok FANDI MÁMÁM v kostce:
– Projekt pomohl 25 maminkám
– K maminkám dorazilo přes 500 balíčků s pomocí
– Kromě potravin, drogerie a oblečení se podařilo sehnat i nákladnější věci jako mobilní telefony, nábytek, pračku, víkendový pobyt pro rodinu nebo kompletní vybavení do školy pro prvňáčky
– Projekt Fandi mámám je i na Facebooku, kde za rok nasbíral téměř 2500 fanoušků – www.facebook.com/fandimamam/
– V rámci projektu funguje ještě přidružená facebooková skupina Fandi mámám -potřebuji/daruji (https://www.facebook.com/groups/743215612504532/), kde maminky poptávají různé věci a dárci naopak nabízejí to, co mají doma
Od všech maminek samoživitelek zapojených do projektu máme svolení k publikování jejich příběhů v médiích. Maminky jsou ochotny poskytnout rozhovor i fotografie sebe a svých dětí. Stejně tak velmi rády poskytneme rozhovor o našem projektu my dvě.

O nás

Petra a Žaneta.

Žaneta Slámová (36 let)
Působila nejprve jako reportérka zpravodajství TV Barrandov, následně usedla za moderátorský pult hlavních večerních zpráv (Naše zprávy, Exploziv), na stejné televizní stanici moderovala svoji talkshow Žaneta-show. Vystudovala inženýrský obor ekonomie a management na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze a pracovala také 8 let v oblasti marketingu vydavatelství časopisů. V současné době je na mateřské dovolené s roční dcerkou Josefínou a píše scénáře.

Petra Květová Pšeničná (31 let)
V současné době moderuje Naše zprávy na TV Barrandov, na této televizní stanici působí osm let. Za tu dobu prošla jako moderátorka, reportérka nebo scénáristka mnoha pořady od zpravodajských formátů po dokumentární cykly nebo life-stylové pořady (dokumentární cyklus Tajemství, magazín Otázky dne, 60 minut, Mailem, poštou, mobilem, publicistický magazín Bez cenzury, živě moderovala pořad Dobré odpoledne, Česko a jiné). Zároveň je externí redaktorkou časopisů Instinkt a Interview. Vystudovala Fakultu humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze. Doma má tříletého syna Matěje.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.