Člověk, jehož jméno se stalo synonymem pro módu – Christian Dior! Od narození geniálního francouzského návrháře a zakladatele ikonického módního domu, uplyne 21. ledna 115 let.

Životní příběh jednoho z nejpozoruhodnějších módních návrhářů světa rozhodně nebyl nudný. Zmítaly ho emoce a potýkat se musel se spoustou životních překážek. Přesto dokázal uspět a jeho hvězdnou kariéru ukončila až předčasná smrt; Christian Dior zemřel na infarkt myokardu během dovolené v Itálii. Bylo mu pouhých padesát dva let.

Dior se narodil v přímořském městečku Granville situovaném v Dolní Normandii, do rodiny majitele agrochemické továrny. Už od dětství ho velmi zajímala architektura a umění, ale otec Maurice měl se synem jiné plány a poslal ho studovat politické vědy. Dior studia diplomacie dokončil, avšak v oboru se nikdy nechtěl uplatnit.

Umění u něj stále hrálo prim, a tak roku 1928 otevřel spolu s přítelem uměleckou galerii ve francouzské metropoli. Peníze mu k tomu nakonec poskytl i smířivší se otec. Galerie fungovala tři roky a za její uzavření mohla zejména celosvětová ekonomická deprese.

Láska k módě

V následujících letech si Dior přivydělával kreslením šatů a doplňků pro různé módní domy. Až ve třiceti třech letech dostal nabídku pracovat jako pomocný módní designér, pro tři kolekce Roberta Pigueta. Později se vyjádřil, že ho slavný návrhář naučil ctít jednoduchost, která musí elegantními oděvy procházet.

Vlastní podnik Dior zakládá 8. prosince 1946, s velkým přispěním textilního magnáta Marcela Boussaca. První módní kolekci předvedl o rok později a nesla název Corolle. Mnohem více se však proslavila pod názvem New Look (nový vzhled, pozn. red.), jak ji označila tehdejší redaktorka časopisu Harper´s Bazaar, Carmel Snowová.

Tajemství úspěchu

Po druhé světové válce ženy nosily úzké, rovné sukně ke kolenům a Dior svou kolekcí navrátil do stylu oblékání smyslnost a ženskost. Sukně rozšířil, zkrátil, přidal tuhé krinolíny, outfit doplnil o klobouk a kabátek korzetového stylu, jenž zdůrazňoval pas. Oděvům dodal luxus a eleganci. Kolekcí New Look vrátil francouzskou metropoli zpět do centra módy a zachránil tak odvětví haute couture.

Dior velmi dbal na vysokou kvalitu oděvů i doplňků, které proto nevyráběl na jednom místě, ale v různých částech světa. Zprvu za to sklidil velkou kritiku, ale později si podobný způsob výroby osvojili i další módní domy.

Revoluční byl také ve způsobu prodeje svých kolekcí. Jednotlivé kusy oblečení se vyráběly v různých velikostech a daly se zakoupit v obchodech. Do té doby byla většina oděvů vyráběna na míru… Móda značky Dior se skvěle prodávala po celém světě, kupovaly ji významné osobnosti i běžný lid.

Také myšlenka sezónních kolekcí se zrodila v hlavě slavného návrháře. Ten původně připravoval oblečení pro každé ze čtyř ročních období zvlášť. Později byla zavedena praxe kolekcí jaro – léto a podzim – zima. Značka Dior rozšířila svou působnost i do světa kosmetiky a luxusních vůní, pro které měl Dior výjimečný cit.

První módní kolekci následoval i vznik první vůně. Dostala název Miss Dior! a návrhář s ní vzdal hold své sestře Catherine, jež byla pro své protifašistické názory poslána do koncentračního tábora v Ravensbrücku, kde byla internována až do osvobození v květnu 1945.

Zajídání emocí

Christian Dior byl velmi skromný člověk, který neměl publicitu v lásce. Setkání s novináři se úspěšně vyhýbal a na veřejná vystoupení místo sebe posílal zaměstnance. O své emoce se s nikým příliš nedělil a situaci nevylepšovala ani komplikovaná rodinná situace, poznamenaná hádkami a netolerancí. Složitý byl zejména vztah Diora s bratrem Raymondem, který návrháři vyčítal jeho homosexuální orientaci.

O soukromém životě módního génia toho příliš nevíme. Snažil se ho držet v tajnosti, ale přesto na veřejnost občas prosákla informace o tom, že byl objektem své touhy odmítnut. Chvíle, kdy se cítil prázdný, slabý či nemilovaný, návrhář vyplňoval jídlem. Šlo o tzv. emoční jedení – čím hůře mu bylo, tím více jedl. Byl velmi obratným kuchařem a miloval šunku. Dokonce žertoval o tom, že by nebylo od věci, aby se šunka jmenovala po něm.

Smrt Christiana Diora mnohé zaskočila a svět módy díky ní utrpěl velkou ztrátu. Za dvanáct let dokázal Dior vytvořit mezinárodní módní impérium, které změnilo pravidla i pohled lidí na odívání. Po jeho skonu se ujal role uměleckého ředitele mladý Yves Saint Laurent, který se tak stal nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture.

Foto: ČTK/AP