Thajská kuchyně je díky svým exotickým chutím a kombinacím známá po celém světě. Neméně výborné jsou však i thajské dezerty. Vyzkoušejte tento originální recept, podle kterého palačinky Roti připravují i samotní prodavači palačinek v thajských ulicích.

V Thajsku narazíte na nejrůznější pochoutky na každém rohu. Třeba na takové palačinky Roti, které se od těch našich dost liší, jsou většinou připravované ve stáncích přímo na ulici. Máme pro vás jednoduchý recept, jak si ji připravit doma.

Thajské palačinky Roti

Ingredience:

  • 2 hrnky mouky
  • 1/2 hrnku vody (velmi studené)
  • 1 vejce
  • 1 polévková lžíce sladkého kondenzovaného mléka
  • 1 polévková lžíce cukru
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • 1 polévková lžíce másla, rozpustit
  • trocha rostlinného oleje

V misce smíchejte vodu, vejce, kondenzované mléko, cukr a sůl. Vše dobře promíchejte.

Do větší mísy nasypte mouku a uprostřed udělejte větší důlek. Do něj nalijte připravenou směs a dobře promíchejte. Pak přidejte rozpuštěné máslo. Směs hněťte, dokud není mísa zcela čistá a nemáte hotovou hezkou kouli těsta. Pozor: je potřeba těsto dělat ručně – tedy bez mixéru či hnětače – jinak nebude tak dobré. Těsto potřete rostlinným olejem a nechte po dobu 60 minut uležet.

Pak ještě těsto zpracujte (ručně), aby v něm nebyly žádné bubliny a udělejte z něj kuličky zhruba o velikosti golfového míčku, které opět potřete rostlinným olejem.

Pak již můžete postupovat jako prodejci na thajské ulici: kuličku rukou (popř. válečkem) rozplácněte a zpracujte do tenkého čtverce.

Tenké těsto potřete olejem a dejte na rozpálenou plotnu, na které jste nechali rozpustit lžíci másla. Navrch těsta ještě přidejte trochu másla a počkejte, až z těsta vznikne ta známá palačinka Roti. Trvá to cca 1 – 2 minuty.

Palačinky se plní nasekanými banány, poté se nakrájí na kousky přelité sladkým kondenzovaným nebo kokosovým mlékem. Pokrm se jí za pomoci párátka.

Foto: depositphotos/Thanespong

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.