České loutky jsou fenoménem! Více než sto let jsou vnímány jako národní kulturní poklad a v prosinci 2016 bylo loutkářství na Slovensku a v Česku zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Celé jedno století vývoje tradičního českého loutkářství dokládá sbírka loutek Marie a Pavla Jiráskových z Brna. Jejich sbírku vystaví v mimořádném rozsahu a celistvosti vůbec poprvé v domovském městě Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Spousta Kašpárků a pohádkových postav, ale i Spejbl s Hurvínkem – to vše je k vidění na výstavě „Umění loutky“. Lidé na ní spatří neuvěřitelných 350 loutek.

Loutky manželů Jiráskových už byly v minulosti k vidění v Brně a jinde v Česku, ale také na mnoha místech v Evropě a dokonce i v USA nebo v Číně.

Lidé uvidí i loutky, které Jiráskovi dosud nikdy nevystavili. K vidění budou v západním křídle Špilberku a v gotickém sále. Součástí expozice jsou i různá divadla nebo interaktivní dílna. Výstavu čeká i doprovodný program – adventní akce pro rodiny s dětmi nebo komentovaná prohlídka s povídáním obou sběratelů.

Výstavu můžete navštívit do 20. ledna 2019 na Špilberku.

 

Foto: ČTK/Zehl Igor