Vir covid-19 se rozletěl po celém světě a s následky pandemie bojujeme i v naší republice. Nákaza se nevyhýbá nikomu a počet zasažených na světě přesáhl 1200 000 osob. S koronavirem se potýká i mnoho známých osobností a na sociálních sítích se svěřují s tím, jak své marodění zvládají.

Tom Hanks & Rita Wilson

Slavný hollywoodský herec a jeho manželka informovali 11. března na Twitteru, že se v Austrálii nakazili virem covid-19. Průběh nemoci byl naštěstí mírný a oba se po povinné karanténě těší dobrému zdraví. Wilsonová dokonce zveřejnila playlist 32 songů, které vytvořila pro všechny, kdo jsou v izolaci.

Olga Kurylenko

I slavná Bond girl si zabojovala s obávaným virem. Na svém Instagramovém účtu se fanouškům svěřila, že netuší, kde se mohla nakazit a děkovala jim za projevenou podporu. Herečku trápila vysoká horečka a únava, k vážnějším komplikacím však naštěstí nedošlo. Fanoušky o průběhu nemoci ochotně informovala, a také jim poslala jasný vzkaz: „Berte to vážně!“

View this post on Instagram

Hello everyone! I’m feeling better today. My fever is gone! I hear people can’t figure out where I currently am. I’m in London! How do I know it’s coronavirus and not just a flu? I did a test for coronavirus which came back positive. What are the medicines that doctors prescribed as treatment? NONE! I was told to take paracetamol in case my fever was too high and if I was in too much pain. However, I do take vitamins and supplements. Please note that these vitamins do NOT cure Coronavirus but only help the immune system be stronger in order to fight! here is what I’m taking: Pantothenic Acid- Vitamin B5, also called pantothenic acid and pantothenate, is vital to living a healthy life. Like all B complex vitamins, B5 helps the body convert food into energy. Vitamin E – is a fat-soluble, essential nutrient with anti-inflammatory properties. Vitamin E helps support the immune system, cell function, and skin health. It’s an antioxidant, making it effective at combating the effects of free radicals produced by the metabolism of food and toxins in the environment. Vitamin C – goes without saying I hope! Curcumin (or Turmeric) – anti- inflammatory, antioxidant. Zinc – helps immune system fight bacteria and viruses. I also take colloidal silver but please be careful taking it as some websites have warnings about it as not everyone can take it. Please check if you can take it or you might have health complications. I also take Cell Food but again please check websites online about it as certain people aren’t recommended to take it! Good luck everyone! Кратко на русском: Ребята, сегодня мне лучше! Температура прошла. Я нахожусь в ЛОНДОНЕ! Как я знаю, что у меня коронавирус? Мне сделали тест в больнице, который оказался позитивным. Какое мне прописали лечение? НИКАКОГО! Сказали только пить парацетамол при высокой температуре и болях, что я и делала. Для поддержки иммунитета я пью следующие витамины: Витамин С, Е, Д, B5, Curcumin (Turmeric), Zinc. Внимание! Эти витамины не лечат коронавирус!!! Они только могут помочь иммунной системе бороться с вирусами и инфекцией Всем кто болеет хорошего выздоровления. Всем кто пыт #coronavirus #коронавирус

A post shared by Olga Kurylenko (@olgakurylenkoofficial) on

Pink

I populární zpěvačka s chlapeckým sestřihem na začátku dubna sdělila, že prodělala koronavirovou infekci. Společně s tříletým synem ji trápily teploty a úporný kašel, proto se nechala otestovat. Dnes už má Pink testy negativní a rozhodla se věnovat půl milionu dolarů, na podporu v boji proti koronaviru. Peníze putovaly na fond nemocnice Temple University ve Filadelfii, kde dříve pracovala její matka.

View this post on Instagram

Two weeks ago my three-year old son, Jameson, and I are were showing symptoms of COVID-19. Fortunately, our primary care physician had access to tests and I tested positive. My family was already sheltering at home and we continued to do so for the last two weeks following the instruction of our doctor. Just a few days ago we were re-tested and are now thankfully negative. It is an absolute travesty and failure of our government to not make testing more widely accessible. This illness is serious and real. People need to know that the illness affects the young and old, healthy and unhealthy, rich and poor, and we must make testing free and more widely accessible to protect our children, our families, our friends and our communities. In an effort to support the healthcare professionals who are battling on the frontlines every day, I am donating $500,000 to the Temple University Hospital Emergency Fund in Philadelphia in honor of my mother, Judy Moore, who worked there for 18 years in the Cardiomyopathy and Heart Transplant Center. Additionally, I am donating $500,000 to the City of Los Angeles Mayor’s Emergency COVID-19 Crisis Fund. THANK YOU to all of our healthcare professionals and everyone in the world who are working so hard to protect our loved ones. You are our heroes! These next two weeks are crucial: please stay home. Please. Stay. Home.❤️

A post shared by P!NK (@pink) on

Kristofer Hivju

Představitel zrzavého obra Tormunda z Hry o trůny také onemocněl. Nákaza koronavirem se u něj projevila jen jako nachlazení, ale značně mu zkřížila pracovní plány. Norský herec Hivju byl totiž uprostřed natáčení druhé řady úspěšného seriálu Zaklínač pro Netflix, které bylo následkem toho zastaveno. Plánovaná je dezinfekce natáčecích prostor a karanténa pro všechny, kdo byli s Kirstoferem v kontaktu. Na Instagramu, kde o své pozitivitě informoval, herec zároveň všechny vyzval, aby dodržovali nařízená opatření, dbali na hygienu a patřičný odstup od ostatních. Na závěr připojil přání, ať na sebe všichni dávají pozor a zůstanou zdraví.

View this post on Instagram

Greetings from Norway! Sorry to say that I, today, have tested positive for COVID19, Corona virus. My familiy and I are self-isolating at home for as long as it takes. We are in good health – I only have mild symptoms of a cold. There are people at higher risk for who this virus might be a devastating diagnosis, so I urge all of you to be extremely careful; wash your hands, keep 1,5 meters distance from others, go in quarantine; just do everything you can to stop the virus from spreading. Together we can fight this virus and avert a crisis at our hospitals. Please take care of each other, keep your distance, and stay healthy! Please visit your country's Center for Disease Control's website, and follow the regulations for staying safe and protecting not just yourselves, but our entire community, and especially those at risk like the elderly and people with pre-existing conditions. @grymolvaerhivju #fightcorona #solidarity #takecare #folkehelseinstituttet Thanks to @panoramaagency

A post shared by Kristofer Hivju (@khivju) on

Princ Charles

I do řad královské rodiny zacílily šípy nové nákazy, jež se šíří světem. Tentokrát onemocněl následník britského trůnu, princ Charles. I on se uchýlil do povinné karantény a separoval se od svých blízkých. Lehké příznaky onemocnění ho ale nezbrzdily v pracovním nasazení a z domácí izolace pořádal například videokonference. Nyní je už veden ve stavu vyléčených a s manželkou odjel nabírat sílu do Skotska.

Říká se, že nemoc si nevybírá a náš malý výčet to jen dokazuje. Dodržujme proto nařízení, která jsou nám uložena. Uchráníme si tak své zdraví a co nejdříve se budeme moci vrátit k běžnému životu.

Foto: Depositphotos.com, Instagram