O tom, že bychom si sex měli pravidelně dopřávat, není diskuse. Existuje totiž řada vědeckých studií, které potvrzují, že má tato aktivita blahodárné účinky na náš organismus. Tělo při sexu produkuje hormony, které zlepšují náladu, dokáží nastartovat náš imunitní systém a prodloužit nám život o několik let.

Za vším stojí hormony

Ve chvílích vášně se vylučují hned čtyři z hormonů „štěstí“. Jsou jimi Oxytocin, Serotonin, Endorfin a Dopamin. Každý z nich v našem organismu sehrává trochu jinou, ale velmi prospěšnou roli. Dopamin je hormon odměn a způsobuje, že nám dělá radost, když splníme svůj úkol správně. Serotonin se nám do krve vyplavuje v momentě, kdy se cítíme hrdí, respektovaní a uznávaní ostatními – vnímáme pocit vlastní důležitosti. Endorfin zase umí potlačit fyzickou bolest a oxytocin je hormon důvěry a lásky, jenž má výrazně uklidňující efekt a napomáhá i hlubšímu a kvalitnějšímu spánku.

Jak sex posiluje organismus

Hormony se postarají o to, že pravidelným milováním (dvakrát až třikrát týdně) vaše buňky získají až o 20% vyšší odolnost a schopnost čelit nejrůznějším infekcím a patogenům. Ženy kromě toho sníží riziko rakoviny prsu a muži, u kterých je nebezpečí eliminováno až o třetinu, rakovinu prostaty. Výzkumníci z univerzit v Michiganu a Chicagu ve své studii zjistili, že sexuální život je prevencí kardiovaskulárních chorob a podobně jako kardio trénink posiluje srdce, snižuje navíc krevní tlak i riziko cukrovky 2. typu. V neposlední řadě pomůžete mozku, aby zůstal dlouho čilý a bystrý. (Příčinou je zvýšená cirkulace krve a tím i okysličení hypotalamu – důležitého centra paměti a učení.)

Skvělá psychika

Zvýšení oxytocinu snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu. To je jednou z příčin, proč jsou sexuálně aktivní jedinci odolnější vůči stresu i méně nervózní. Zlepšují se také jejich sociální dovednosti a zvyšuje sebevědomí. Centra v mozku, která zodpovídají za pocity strachu a úzkosti jsou v útlumu. Výsledkem je větší celková spokojenost, vyrovnanost i větší společenský úspěch. Vědecké studie dále prokazují, že pravidelný sexuální život vnáší rovnováhu mezi naše tělesné a duševní zdraví a eliminuje mírné deprese.

Budete krásnější a štíhlejší

Fenethylamin je hormon, který redukuje chuť k jídlu a právě při sexu vzrůstá jeho produkce. Štíhlé postavě svědčí i pravidelná fyzická aktivita. Během 30 minut té sexuální spálíte přibližně 140 kalorií. Dnes už není tajemstvím, že zvýšená hladina estrogenu během orgasmu zlepšuje kvalitu kůže, která je současně i více prokrvená. To vše působí nejen jako prevence proti akné, celulitidě i křečovým žilám, výsledkem jsou i hustší a lesklejší vlasy. Díky pocení a lepší látkové výměně se z těla vyplavují také toxiny a pleť tak získává zdravější, zářivější vzhled. Americká studie deset let sledovala několik desítek žen. Ty, které si sex užívaly třikrát týdně, byly nezávislými pozorovateli tipovány až o 12 let mladší, než jejich sexuálně abstinující vrstevnice. Mimoto každá žena je dlouho po sexu přitažlivější, protože z ní vyzařuje spokojenost a feromony vše ještě znásobí.

Kdo chce dlouhý život

Britští vědci ve své studii uvedli, že muži středního věku, kteří si sex dopřávají méně než jednou měsíčně, mají dvojnásobnou pravděpodobnost úmrtí do deseti let, oproti těm, kteří sex provozují aktivně  – jednou a vícekrát týdně. Americký výzkum se v tomto ohledu zaměřil také na ženy. Bylo zjištěno, že ty, které si sex užívají pravidelně, žijí průměrně o sedm až osm let déle než ženy, které se postelovým hrátkám oddávají jen zřídka nebo vůbec. V obou studiích byli také osloveni respondenti, kteří odhadovali věk anonymních osob na fotografiích. Ty, které měly sexu nejvíce, byli vzhledem ke svému skutečnému věku hodnoceny nejlépe.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.