Měli bychom být šťastní a vděční za každý den. Jenže si to často neuvědomujeme a pořád se upínáme k tomu že „zítra bude lépe“. Ale už římský básník Horatius vyřkl před mnoha staletími chytrou myšlenku, která přežila do dnešních dnů:„Carpe diem“. To v překladu znamená „Užívej dneška“. Jenže, umíme to vůbec?

Každá vteřina našeho života je neopakovatelná. Mnohdy ale žijeme tak, jako bychom měli času na rozdávání a doslova s ním plýtváme. Spousta lidí pak tento postoj přehodnotí v momentě, kdy se jim stane něco zásadního. Třeba je potká nějaká nemoc, to si pak doslova užívají každou vteřinu.

Zkuste si uvědomit, že veškeré starosti a problémy nemůžete jen tak škrtnout. Abyste si mohla užívat život naplno, je třeba je přijmout. Vždyť jsou vaše a budete je mít vždycky, byť v různých podobách. Berte to tak, že jsou to právě starosti, konflikty a frustrace, které vám sice do jisté míry ztrpčují přítomnost, ale současně vás formují a umožňují vám vyvíjet se. Chvíle, jež vás čekají, navazují na to, co prožíváte právě teď.

1) Pět minut relax. Každý den si vyhraďte 5 – 20 minut, kdy nebudete vůbec nic dělat. Jenom někde v klidu a tichu sedět, a soustředit se jen sama na sebe. Pokuste se zklidnit myšlenky, soustředit se jen na své dýchání a své pocity. Prožijte si ten okamžik, který věnujete jen sama sobě.

2)  Soustřeďte se na jednu věc. Čas je náš nepřítel, takže se snažíme stihnout toho v jediném okamžiku co nejvíc. A tak civíme do počítače, svačíme, do toho ještě posloucháme, co nám říká manžel a v duchu už přemýšlíme nad tím, co nás čeká druhý den v práci. Pořádně pak ale neděláme ani jedno. Snažte se věnovat pozornost a energii vždy jedné činnosti, budete mnohem klidnější a vyrovnanější.

3) Dočkejte času. Vzpomínáte si přeci, jak vás vždycky rodiče nabádali, že všechno má svůj čas. Je to svatá pravda. Některé věci prostě neurychlíte, a pokud se o to budete snažit, výsledkem bude spíše „odfláknutý“. Prostě dočkejte času…

4) Plánujte. Určitě jste si koupila diář, tak si do něj všechno pěkně po pořádku pište. Nezapomeňte nejen na důležité úkoly, ale ani na chvíle, které věnujete jen sama sobě.

5) Nepředjímejte. Zkuste se nestresovat tím, co se stane. Konstruujete si v hlavě zbytečně scénáře, které se vůbec nemusí odehrát a přináší vám to zbytečně jenom stres. Žijte přítomností.

6) Uložte si vzpomínky. Udělejte si ve své hlavě virtuální fotoalbum. Krásné momenty, které vás naplnily štěstím, si „vyfoťte“ a uložte do paměti s vědomím, že si je můžete vyvolat až vám bude ouvej.

7) Poděkujte za přítomnost. Každý den si řekněte, třeba jen v duchu,  co hezkého se vám přihodilo, kdy byl na vás milý, co jste všechno stihla a udělala a poděkujte za to, co máte a jaká jste.

Foto: Profimedia.cz

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.