Na přelomu 30 a 40. let minulého století tvořily tyto herecké hvězdy hollywoodský pár číslo jedna. Bohužel, osud jejich vztahu nepřál.

Jméno herečky Carole Lombard (+33) dnes většině čtenářek moc neřekne, ve své době ale patřila k nejžádanějším a nejoblíbenějším hollywoodským hvězdám. Velkou slávu jí přinesla role Irene Bullock v romantické komedii Její komorník (1936), kdy byla za svůj výkon nominována na Oscara. Zlatou sošku sice tehdy nevyhrála, ale všude se o ní psalo a filmové nabídky se jí jen hrnuly. Diváci ji milovali a díky půvabu a éteričnosti si vysloužila přezdívku anděl. Za zmínku jistě stojí i to, že v dobách největší slávy na přelomu 30. a 40. let vydělávala pětkrát víc než tehdejší americký prezident Franklin D. Roosevelt a hlavně: podařilo se jí dobýt srdce muže, po kterém tehdy toužily snad všechny ženy – charismatického kolegy Clarka Gablea (+59), kterého proslavila role Rhetta Butlera v historickém velkofilmu Jih proti Severu (1939).

Láska s překážkami

Obě tyto velké hvězdy se seznámily už v roce 1932 při natáčení filmu „No Man Of Her Own“, ale tehdy mezi nimi jiskra ještě nepřeskočila. „Přestože jsme spolu měli několik žhavých milostných scén, nikdy se mě ani na chvíli nezmocnilo skutečné vzrušení,“ řekla herečka o svém prvním dojmu z Gablea. Ke zvratu došlo až o čtyři roky později, kdy se sblížili na jednom z hollywoodských večírků.  Nicméně vztah se snažili držet v tajnosti, protože Clark Gable byl tehdy ženatý a oba se báli skandálu. Naproti tomu Carole Lombard byla volná, její manželství s kolegou Williamem Powellem skončilo rozvodem už v roce 1933. Nakonec se ale jejich románek provalil a Gable mohl konečně zažádat o rozvod. Jeho tehdejší žena Maria o tom nechtěla slyšet ani slova a kladla si neustále nové a nové podmínky. Na nevěrníkovi se jí pak podařilo vysoudit 500 tisíc dolarů, což byla na tehdejší dobu neuvěřitelná suma.

V březnu 1939 se pár konečně mohl vzít a jejich štěstí zdánlivě nic nebránilo. Za své hvězdné honoráře si manželé koupili farmu, na které chovali hospodářská zvířata a snažili se počít dítě. Carole, která měla po dvou samovolných potratech zdravotní problémy, se však stále nedařilo otěhotnět. Možná je dobře, že jí hvězdy v tomto směru nepřály, protože děti by nakonec vyrůstaly bez matky.

Osudný hod mincí

Manželství hvězdného páru, které všichni považovali za ideální, nevydrželo ani tři roky. V pátek 16. ledna 1942 se Carole se svou matkou a manželovým agentem Otto Winkerem vracela z rodné Indiany domů do Kalifornie poté, co na různých místech země podporovala akci na prodej válečných dluhopisů. A právě díky Carolině účasti získaly USA za jediný večer dva miliony dolarů, za což ji všichni vynášeli do nebes – taková částka tu ještě nebyla. Herečka, která splnila vlasteneckou povinnost na výbornou, pak chtěla být co nejdříve u milovaného manžela. Vyhledala proto nejbližší letecký spoj do Los Angeles. Matka i Winker byli proti a trvali na tom, že pojedou podle původního plánu další den vlakem. Carole jim navrhla, že si tedy hodí mincí. Vyhrála – a tím zpečetila osud nejen sobě, ale i svým blízkým.

Pilot jejich letadla narazil krátce po 19. hodině do úbočí skály v pohoří Table Rock poblíž Las Vegas a nikdo z 22 cestujících na palubě nepřežil. Výbuch letoun téměř roztavil, takže když Clark Gable přijel do Las Vegas identifikovat ostatky své ženy, poznal ji pouze podle náušnic, které jí dal k Vánocům. Slavnému herci se tehdy zhroutil celý svět. Ačkoli předtím nechtěl o službě v armádě slyšet ani slovo, po smrti milované ženy nastoupil k letectvu, kde to dotáhl na kapitána. Nakonec se oženil ještě dvakrát. Když v roce 1960 zemřel, pohřbili ho po boku Carole Lombard tak, jak si přál.

Foto: profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.