K úspěchu je důležité mít vysoké nároky a vydávat ze sebe jen to nejlepší. Určitě. Ale kdo se neustále snaží být perfektní, ten spadne do pasti. Víme, jak tomu zabránit…

Znáte to? Zítra máte prezentaci, na která závisí osud celé firmy. Do toho vás potřebuje vaše “nejka”, protože se s ní rozešel přítel, a doma jste slíbila, že nakoupíte a uvaříte teplou večeři. Něco zrušit? To u vás nepřichází v úvahu! Raději budete lítat sem tam, abyste všechno udělala, tak jak všichni potřebují a pak do rána připravovat prezentaci. A šup, je to tu – řítíte se přímo do pasti! Máme pro vás pár návrhů, jak si život trochu usnadnit…

Neporovnávejte se

Kdo se neustále porovnává s ostatními, vždycky najde něco, co nebude dělat tak skvěle jako ostatní. Ale to přeci vůbec není zlé! Každý má své silné a slabé stránky. A tak je to správně! Jen tak se totiž můžeme vzájemně doplňovat. Soustřeďte se na to, co děláte dobře – a na tom dále stavte!

Přijměte své chyby

Udělat občas něco špatně není žádné drama. Chybami se člověk učí a jen tak se může dále rozvíjet. Když se vám něco nepovede, tak to berte jako šanci a ne jako neštěstí.

Buďte realista

Jste člověk a ne stroj! Neočekávejte, že budete fungovat pořád bezproblémově. Všichni mají problémy a všichni pořád něco musí řešit. Nejste v tom sama. Pokuste se plnit své úkoly co nejlépe a vždy ze sebe vydejte to nejlepší. Tím splníte očekávání ostatních a také přiměřeně uspokojíte svá vlastní měřítka.

Buďte k sobě milá

Dejte svému vnitřnímu kritikovi hranice. Jste dost dobrá taková, jaká jste. To je potřeba mít na paměti! Na konci dne se zamyslete nad tím, co všechno jste udělala dobře a mějte se za to ráda. Občas si dovolte některý úkol vzdát nebo ho odložit na později. Poslouchejte svůj vnitřní hlas.

Nemějte strach z kritiky

Perfekcionismus vás před kritikou neochrání. Když se budete neustále snažit ostatním zavděčit, ztratíte z očí své vlastní touhy, své cíle a bude vás to od jejich plnění rozptylovat. Kromě toho bude trpět vaše sebevědomí…

Neustále plnit očekávání ostatních může být nezáživné. Zajímavější je jít vlastní cestou. Perfekcionisté mohou brzy spadnout do tzv. kolotoče pro křečky. Nenech se uvěznit!

Malíř Salvador Dalí říkal: „Neměj strach z dokonalosti, stejně jí nikdy nedosáhneš.“

Ani celebrity nejsou dokonalé…

Ed Sheeran

Ve škole byl outsider, ten „divnej“ týpek… Smáli se mu také kvůli barvě vlasů a spolužáci mu přezdívali „mrkvová hlava“. Dokonce na něj později v showbusinessu tlačili, aby se nechal obarvit. „Dnes jsou zrzavé vlasy mou obchodní značkou,“ říká.

Selena Gomez

Dnes je hvězda a dělá kampaně pro luxusní značky, ale vždycky to tak nebylo. „Všichni nosili značkové oblečení, ale já měla jen peníze na hadry ze sekáče. A tak jsem si ho sama vylepšovala a vytvořila si tak vlastní styl,“ prozradila.

Foto: Profimedia.cz

Redaktorka časopisů POPCORN a Top dívky.