Domácí bylinkářství slaví rozmach, ale ne každý přesně ví jaké bylinky je možné sbírat bez předchozích znalostí. Máme pro vás pár rad, jak na to.

Pokud se chcete sběrem a zpracováním bylinek zaobírat více, určitě bych doporučila zajít na nějaký bylinkářských kurz. Jestli si ale chcete jen vyzkoušet sběr tradičních českých bylin, bude vám pravděpodobně stačit tento článek.

Královna kopřiva

Má oblíbená rostlinka – nenáročná, nenápadná, a přesto se skvělými účinky. Sbírá se od dubna do září, ale na jaře má největší grády. Je dobré ji sbírat na prosluněných místech, na vlhkých „lovištích“, kde se jí hodně dobře daří, si musíme dát pozor, tam totiž může být zamořena dusičnany. Sušit bychom ji měli na stinném místě, které je dobře větrané. Že jste sušili dobře, poznáte podle toho, že má rostlina stále výraznou zelenou barvu. Po nasušení ztrácí látky, které vyvolávají nepříjemné svědění. Kopřiva je výborná na jarní očistnou kúru, která by měla trvat asi tři týdny, kopřivový čaj se pak pije třikrát denně. Obklady z kopřivy jsou dobré na hojení ranek a popálenin, oplach na vlasy je vyživí a dodá jim lesk. Běžné popíjení kopřivového čaje je pak dobré na trávení.

Kontryhel z louky i zahrádky

Kontryhel můžete sbírat ve volné přírodě, nebo si ho i vypěstovat na zahrádce – sbírá se celá nadzemní část byliny. Nenápadná rostlinka je skvělá hlavně pro ženy. Nejúčinnější je v období květu. Suší se podobně jako kopřiva. Kontryhel pomáhá léčit celé spektrum ženských problémů – upravuje menstruaci, nejlépe v kombinaci s řebříčkem. Je ho možné pít od 3. měsíce těhotenství, udržuje totiž plod v děloze. Stejně skvělý je pak v šestinedělí, kdy posiluje vazivo dělohy. Je také prevencí proti tvorbě děložních myomů. Když se myom objeví, je dobré si udělat 6 týdenní kúru – popíjení kontryhelového čaje třikrát denně. Dobrý je také pro ženy, které se blíží přechodu.

Černý bez na čaj i sirup

Další univerzální rostlinkou je černý bez, využít se dají plody ale také květy, které se sbírají nejlépe v červnu či v červenci. Květy sbíráme v ideálním případě před tím, než se plně rozvinou. Nejprve stříháme celá bezová květenství a necháme je stejně jako v předchozích dvou případech sušit na stinném místě, kde dobře proudí vzduch. Před úplným nasušením odtrhneme květy od stopek. Z květů je výborný čaj nebo sirup, který se užívá při nachlazení a dýchacích problémech. Velmi usnadňuje vykašlávání. Čaj z bezu je dobrý proti skleróze a také obnovuje jaterní buňky, je tedy dobrý k celkové detoxikaci. Pokud si uděláme „bezovou vanu“, pomůže nám při svalových bolestech.

Bříza nás zklidní

I bříza bělokorá má hojně léčivých účinků. Hlavně se používají listy nebo míza, pro náš sběr je ale směrodatné to první. Z listů je dobré připravit nálev, který je také výbornou jarní očistnou kúrou. Běžně je pak výborná při problémech s močovými cestami a ledvinami. Bříza se také dokáže poprat s krevním cholesterolem, pomáhá při léčení problémů slinivky a v neposlední řadě se užívá při léčbě revmatismu. V tomto případě je nejvhodnější z ní připravit zklidňující koupel.

foto: depositphotos.com/zlikovec

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.