Bylinka, která provoní celý byt. V letním období funguje i jako účinný odpuzovač hmyzu. Její vůně v zimě pomáhá při ucpaném nosu, uvolňuje hleny z průdušek, uklidňuje sliznice a snižuje bolest hlavy. Nenáročná a užitečná rostlina – rýmovník.

Výrazná vůně jejich lístků, která připomíná aroma eukalyptu, meduňky, karfu a máty, dokáže protáhnout dýchací cesty a zmírnit bolesti hlavy z nachlazení. Stačí, když lístky rozmělníte mezi prsty a inhalujete. Obsahuje ovšem také omega-6 mastné kyseliny nebo vitamíny A a C. Prokázané jsou také blahodárné účinky na vysoký tlak, jaterní a žlučníkové poruchy, při kolice nebo odčervení (například funguje u dětí jako prevence proti roupům).

Výrazná vůně, která chutná

Rýmovník je bylina, kterou můžete používat všude tam, kde se používá šalvěj. Zajímavé je také použití v pomazánkách. Například můžete pár lístků roztlouct v hmoždíři, přidat je do tvarohu s citronem, solí a pepřem a namazat na chleba. V Řecku se používá jako součást omáček. Z rýmovníku můžete standardním postupem udělat i sirup, který je velmi aromatický. Ten pak můžete používat po celý rok do čaje bez louhování.

Vařený sirup

Výhodou vařeného sirupu je nesporně kratší doba přípravy, ale vzhledem k tepelné úpravě také delší trvanlivost. Tak jako tak, oba sirupy jsou natolik chutné, že zmizí dřív, než by se mohly jakkoliv zkazit…

Potřebujete:

  • 20 – 30 lístků rýmovníku
  • Citrón, limetku nebo pomeranč – podle vlastní chuti
  • Vodu
  • Cukr krupici (asi 1kg).

Postup:

Den před samotným vařením sirupu je potřeba připravit odvar. Neumyté lístky rýmovníku spolu s plátky dobře očištěného citrónu vložte do hrnce a zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené.

Přiklopte pokličkou a nechte stát. Druhý den přeceďte přes husté sítko nebo plátěný ubrousek a scezený odvar přiveďte k varu. Ztlumte plamen a opatrně přisypte cukr. Vařte za občasného zamíchání na mírném stupni, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout.

Vaření se zpočátku může zdát jako „nekonečný příběh“, jakmile se ale vyvaří hlavní díl vody, jde vše velmi rychle, proto od vaření neodcházejte a hlídejte, aby sirup nezačal pěnit a neutekl z hrnce (tzv.“hrnečku, vař“).

Správnou konzistenci sirupu vyzkoušíte jednoduše tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek – pokud kapička drží tvar, je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž poměrně dost zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.

foto: archiv