Téměř nestárnoucí krasavec Brad Pitt (54) je podle slov svých kolegů seriózní, inteligentní a dobrosrdečný, o čemž vypovídá zejména fakt, že po katastrofickém řádění hurikánu Katrina daroval pět milionů dolarů na obnovu domů v New Orleans. Kromě toho je prý ale také pěkně tvrdohlavý a vzhledem k tomu, že nevzbuzuje mediální pozornost žádnými aférami, stále jej téměř neznáme…

William Bradley Pitt se narodil jako nejstarší ze tří dětí do silně věřící evangelické rodiny. Jeho matka byla školní psycholožka, otec pracoval jako manažer dopravní společnosti ve Springfieldu. Herec od svých šesti let zpíval ve sboru, vystupoval ve školním divadle a byl členem golfového, plaveckého a tenisového týmu. Po střední škole začal v Missouri studovat žurnalistiku, grafický design a reklamu.

Krátce před dokončením školy oznámil blízkým, že odjíždí studovat umění na univerzitu v Passadeně a s třemi sty dolary v kapse nastoupil do auta. V momentě, kdy dorazil do Los Angeles, najednou pocítil touhu stát se slavným hercem nebo zpěvákem. Když zjistil, že zpěv jej neuživí, začal si vydělávat jako poslíček, prodavač hamburgerů a zmrzliny, hlídal parkoviště, dělal šoféra striptérkám nebo v převleku kuřete získával klienty pro rychlé občerstvení. V té době se také přihlásil na kurzy herectví a první role v reklamách a televizi na sebe nenechaly dlouho čekat.

Brad Pitt (vpravo) s hercem Morgane Freemanem ve snímku Sedm.

Jako epizodní postava se objevil v seriálech Jump Street 21 a Dallas, po několika menších rolích v nevýznamných filmech na sebe výrazněji upozornil v kriminálním dramatu Smrt přišla brzy (1990). Jeho hvězdnou kariéru ale odstartoval až čtrnáctiminutový výstup ve filmu Thelma a Louise (1991) a potvrdilo ji milostné drama Legenda o vášni (1994), kterým si Brad Pitt v roli krásného dlouhovlasého Tristana získal srdce mnoha žen. Ještě téhož roku přišlo Interview s upírem a s ním i ledově krásná trojice T. Cruise, A. Banderas a sladký Brad Pitt.

„Kašlu na to, jak vypadám.“

Po nějakém čase začal být na důležitost, která se jeho vzhledu všeobecně připisovala, už alergický. „Kašlu na to, jak vypadám, a celá ta hysterie okolo mě už mi leze krkem. Nemám nic proti svému tělu ani proti své tváři, ale jestli člověk je nebo není hezký, na tom přece nemá žádnou zásluhu,“ nechal se slyšet před tím, než vzal roli detektiva v temném thrilleru Sedm (1995) a duševně nemocného muže v thrilleru Dvanáct opic (1995).

Přišly ale i další snímky jako třeba Spáči (1996), Sem let v Tibetu (1997) Seznamte se, Joe Black (1998), Klub rváčů (1999), Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008) Hanebný pancharti (2009) 12 let v řetězech (2013) nebo nedávný Deadpool 2 (2018).

Brad Pitt s Angelinou Jolie a jejich šest dětí.

A jaký je Brad Pitt jako muž? Jeho herecká kolegyně z Legendy o vášni v téhle souvislosti prohlásila: „Brad je milý a v podstatě plachý. Nikdy se nesnažil dostat dívku hned do postele, má však pro ženy neodolatelné kouzlo a některé ho doslova pronásledovaly na každém kroku.“ Zaujaly ho ale jen ty, které byly otevřené a tolerantní. Ve vztahu totiž herec vyžaduje naprostou upřímnost i schopnost partnera akceptovat opravdu takového, jaký je. Jeho životem prošly herečky jako Gwyneth Paltrow, Jennifer Anniston nebo Angelina Jolie, s níž má tři vlastní a tři adoptované děti. V poslední době se proslýchá hercova náklonnost ke krásné architektce izraelského původu Neri Oxman a zatím to vypadá, že konečně našel svou spřízněnou duši. Koneckonců, architektura patří mezi jeho záliby.

Foto: profimedia; ČTK/ABACA/Mehdi Taamallah

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.