Bolesti kloubů patří mezi jedny z nejčastějších a nejnepříjemnějších zdravotních indispozic v lidském těle. Dokud člověka nic nebolí, bere to jako samozřejmost. Jakmile cokoliv bolet začne, s nostalgií vzpomíná na mládí. A to přitom existuje celá řada způsobů a možností, jak se lze bolesti kloubů vyhnout či předejít, případně zmírnit.

Pokud se zaměříme na obecnou funkci a význam kloubů, jde o téměř „dokonalý“ nástroj. Velikostí a tvarem naprosto ojediněle sedí do každého jednotlivého těla. I přes nadměrné zatěžování dokáží při adekvátní péči fungovat velmi dlouho bez problémů. Pro funkčnost potřebují kromě jiného dostatečnou pevnost, pružnost, hydrataci a maz zodpovědný za správné zásobování kloubu živinami. „Často se setkávám s názorem, že bolest kloubů nejde ovlivnit. Je to geneticky předurčené. Nedá se tomu bránit. Je to samozřejmě hloupost. Nicméně abych byl spravedlivý, přiznám genetice určitý kredit,“ říká Pavel Mirovský, nutriční poradce a spolupracovník projektu Nakupzfarmy.cz. Samotné predispozice ovšem téměř nikdy nebývají spouštěčem problémů, pouze zvyšují pravděpodobnost, že se problém projeví. Pokud o své zdraví budete pečlivě dbát a respektovat veškeré důležité prvky (strava, pitný režim, pohyb, spánek, psychický stav), nemusíte se obávat. Genetiku a její předpoklady často používáme jako berličku, když si nechceme přiznat realitu. Což ve finále ublíží jenom nám, nikomu jinému.

Pohyb nesmí chybět

Správnou funkci kloubů a svalů umožňují dvě věci. Zaprvé jde o zdravý pohyb. Může jít o rekreační běhání, jízdu na kole, plavání, kolektivní sport, nebo funkční trénink a cvičení. Možností je spoustu, každý si dovede vybrat. Pokud budete volit náročnost a formu s ohledem na váš věk a zdravotní stav, tělu můžete pouze pomoct. „Za sebe bych všem doporučil minimálně plavání a saunu. Pohyb ve vodě je pro klouby mimořádně zdravý a sauna se stará o správnou funkci celého organismu,“ uvádí Pavel Mirovský.

Bez zdravé stravy to nejde

Pokud jde o druhý bod, jedná se o přítomnost a dostatečné množství tělu prospěšných látek. U kloubů jde o bílkoviny (základní stavební jednotka svalů a kostí v mase, mléčných výrobcích, vajíčkách), minerály (hořčík, zinek, vápník, železo a další), vitamíny (B, K, D) a kolagenní látky. Právě u kolagenu se krátce zastavíme.

Kolagen je typ živočišné bílkoviny, která se nachází v kostech, svalech a kloubech. Jelikož nám po vzoru testosteronu v těle s přibývajícím věkem klesá, je nutné zaměřit se na adekvátní a kontrolovaný příjem. Kromě speciálních kloubních doplňků výživy najdete zdroje kolagenu například v porci tuňáka, lososa, krůtího masa nebo nutričně velmi bohatých telecích játrech. Pokud ovšem chcete něco extra, zkuste silný zvěřinový vývar (k dostání na www.nakupzfarmy.cz). Je vyroben z kvalitní zvěřiny bez konzervačních látek, umělých dochucovadel a barviv, lepku a soli. Vývar je vhodný na přípravu pokrmů a omáček ze zvěřiny, dá se konzumovat i samostatně. Kromě báječné chuti, příznivého vlivu na imunitu a obranyschopnost organismu vám s přehledem pokryje i doporučený příjem kolagenu pro správnou funkci svalů a kloubů.

Autor: Ivana Borovková
Foto: archiv

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.