I ženy mají vousy, stejně jako muži, i když obvykle mnohem jemnější a světlejší. A podle nejnovějších průzkumů by si je měly také holit, pokud chtějí vypadat stále mladě. Tedy nejen vousy, ale celý obličej, což by mělo redukovat vrásky a snížit příznaky stárnutí. A je to mnohem levnější a rychlejší než různé procedury či chirurgické zákroky.

Šestačtyřicetiletá Angele Garvinové zapípá budík každé ráno v 6.30, jako právní poradce chce vypadat dobře, a proto má přísný ranní režim. Vyčistí si obličej a sáhne po gelu na holení a žiletce. Začíná na bradě, poté odstraní chloupky nad horním rtem a poté oholí část okolo krku. Za pomoci pánského jednorázového holicího strojku si takto každé ráno oholí celý obličej. Poté, co skončí, opláchne si znovu obličej teplou vodou a použije hydratační krém. Tento proces opakuje třikrát týdně a to po dobu již osmi let – a prý se nemůže cítit lépe.

„Je to levné, trvá to několik sekund a nedráždí to mou kůži, na rozdíl od laseru nebo voskování. Tvrzení, že vousy po oholení rostou silnější a tmavší je mýtus. Tohle je to nejlepší, co jsem kdy mohla začít dělat.“ Je prý zcela přesvědčena, že pravidelným holením jejího obličeje zlepšila vzhled své pleti. Make-up jde snadněji roztírat, krémy se lépe absorbují a celkově je její pleť ve skvělém stavu – je hladší a jasnější.

Holením totiž odstraníte nejen vousy, ale i vrchní vrstvu odumřelých buněk kůže, takže funguje jako jakýsi peeling. „Domácí holení má účinek. Je to jako mírná forma mikrodermabraze, takže podporuje tvorbu kolagenu, který vyhlazuje vrásky,“ tvdrí doktor Michael Prager z londýnské kliniky Prager Beauty Clinic. Dermatolog Neal Schultz dokonce tvrdí, že holení je důvod, proč většina mužů v pokročilejším věku vypadá mnohem lépe než ženy.

Angela však doposud svou metodu jak „být stále mladá“ tajila, dosud to drží v tajnosti i před přítelem. „Nikdy jsme se o tom nebavili. Ale jsem si jistá, že ví o tom, že si holím obličej. Vstává dřív, takže mě občas přistihne. Nechci lhát o holení, ale myslím si, že to není něco, o čem by se ženy chtěly bavit,“ řekla Angela. A není jediná, kdo tento „zázrak“ objevil – například další Britka, Gill Jamiensonová. „Je to tak trochu mé tajemství. Nerada o tom mluvím s ostatními, ale holím se dvakrát týdně nad horním rtem a bradu,“ řekla šedesátiletá Gill. „Můžete ale vidět opravdový rozdíl. Má pleť je hladká, čistá a svěží.“

Japonky si nechávají holit svou tvář jako součást dlouholeté tradice:

Foto: depositphotos/VGeorgiev

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz. Ráda vaří, sportuje a miluje zvířata.