Bezlepková strava či jen prosté vynechání pečiva z jídelníčku, je v posledních letech velmi populární. Toto téma zajímá mnoho žen a některé z nich uvádějí, že jim bezlepková strava dělá dobře na trávení, další dokonce hubnou. Může konzumace bezlepkových potravin přinést zdravotní benefity i člověku, který nemá alergii na lepek? O vyjádření jsme požádali uznávaného výživového poradce Ivana Macha, zakladatele Aliance výživových poradců ČR.

Jako výživový poradce se často setkávám s klienty, kteří milují čerstvý, obvykle pšeničný chléb. A když se jich zeptám, co soudí o příčině své nadváhy nebo špatného trávení, je to dle nich způsobeno právě nadměrnou konzumací pečiva. Téměř polovinu obsahu bílkovin v pšeničném chlebu tvoří lepek, kvůli kterému jsou obiloviny zařazeny mezi tzv. alergeny, i když alergií na lepek (celiakií) trpí jen asi 3 % obyvatel. Obsah této bílkoviny ve stravě dosáhl pro mnohé strávníky „milující chléb“ množství, které obtížněji snášejí, což se u nich může projevit tím, že je pšeničné pečivo nadýmá. Pokud však přejdou na bezlepkové pečivo, a sníží tak obsah pšeničného lepku ve svém jídelníčku, tyto příznaky obvykle vymizí. A pokud výrazně omezí pečivo jako koncentrovaný zdroj energie ve svém jídelníčku, mohou dokonce zhubnout.

 

Zkuste si otestovat, zda se u Vás vynecháním lepku ve stravě změní něco k lepšímu. Bílé pšeničné pečivo můžete nahradit bezlepkovým (oblíbená je řada Vitacelia) nebo bezlepkovými potravinovými zdroji – pohankou, jáhlami, luštěninami včetně sóji a cizrny, dále brambory, rýží, kukuřicí aj. Nabízí se i přechod na nepšeničné obiloviny jako je žito (např. chleby z Penam Fit den řady), které je vzhledem k jiné povaze lepku než má pšenice, lépe snášeno.

Foto: Penam