Někteří lidé se astrologii vysmívají a berou ji jen jako nevěděckou metodu pro snílky. Jenže, když odhlédneme od zábavných horoskopů, a ponoříme se do astrologie trochu hlouběji, můžeme najít o sobě i okolí více pravdy, než bychom možná chtěli…

Protože na webu ŽenyDívky.cz připravujeme od září  astrologické “okénko”, které povede jedna velmi zajímavá osoba, říkala jsem si, že by bylo dobré se ve skutečné astrologii malinko lépe vyznat. Na pomoc jsem si přibrala poznámky slavného německého astrologa a psychologa Clause Riemanna, který na základě poznatků svého otce, také psychologa a astrologa, ale i Jungovského přístupu, vytvořil slavné a úspěšné astro-psychologické semináře. Takže co je tedy v základu nutné vědět?

Horoskop a jeho význam

Horoskop znamená podle Riemanna něco jako pohled na hodinu, on sám dává přednost názvu „životní téma“ než „horoskop“. Takové životní téma obsahuje u každého z nás Slunce, Lunu (Měsíc) a planety. Vesmírná konstelace těchto těles se neopakuje ani během milionů let. To tedy znamená, že postavení planet, Slunce a Luny je v okamžiku zrození každého člověka jedinečné a předurčuje naše “životní téma”.

Význam zvěrokruhu

„Z našeho pohledu obíhá Slunce v rytmu ročních období po dráze okolo Země a tahle celoroční cesta je rozdělena do dvanácti etap – znamení zvěrokruhu,” vysvětluje Riemann. Vše pak začíná jarní rovnodenností – to je vlastně takový začátek nového roku – v tu chvíli vstupuje Slunce do znamení Berana a toho také bereme jako první znamení zvěrokruhu. Dalšími jarními znameními jsou Býk a Blíženci. Při letním slunovratu pak Slunce vstoupí do znamení Raka, v největším letním žáru přechází do Lva a pozdní léto zakončí ve znamení Panny. Při podzimní rovnodennosti začíná temnější část roku a Slunce přichází do Vah, pokračuje do Štíra a Střelce. Po zimním slunovratu Slunce končí svou pouť v Kozorohu, Vodnáři a Rybách. Je zajímavé vidět a pochopit, jak znamení zvěrokruhu úzce souvisí s rytmy přírody.

Poznejte své živly

Velmi důležité je také vědět, že znamení zvěrokruhu můžeme rozdělit podle živlů ohně, země, vzduchu a vody. Mezi zrozence v ohni jsou ti, kteří se narodili ve znamení Berana, Lva a Střelce. Mezi zemské znamení se počítají Býci, Panny a Kozorozi. K prvku vzduchu pak náleží Blíženci, Váhy a Vodnář a ve vodě plave Rak, Štír a Ryby. Tyto čtyři základní prvky také do určité míry předurčují naši povahu, a tak je dobré vědět, ke kterému z nich se řadíte právě vy.

Planety jsou archetypy

V původním pojetí astrologie představovaly Slunce, Luna a také planety božstva – jisté archetypy chování, kterými se právě Riemann, ale také švýcarský psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung, hodně zabývají. Riemann vidí vše v našem životním tématu, jako takovou vnitřní rodinu – archetypální principy, které vedou hlavní životní témata, kterými si máme projít. Slunce je vnitřní otec, Luna matka, Venuše je žena – milenka, což souvisí s naším milostným životem. Mars je válečník, jehož síla se v kombinaci s každým z dvanácti znamení projevuje trochu jinak. Je určitě důležité pochopit – aspoň pro tento pohled na astrologii – že v každém člověku, nehledě na pohlaví, je mužská i ženská stránka. A právě obě polarity zastupují jednotlivé archetypy.

Domy jsou životní oblasti

Když si představíme “mapu našeho horoskopu”, je to vlastně takový koláč rozdělený do dvanácti dílů – znamení zvěrokruhu. Každé jednotlivé pole symbolizuje jeden z dvanácti domů a každý dům má své téma. Třeba dům Raka souvisí s rodinou, domovem a také archetypem matky. Sedmý dům, obydlí Vah, je zase o vztazích k druhým lidem a partnerství. Každý dům má své téma, a když zkušený astrolog vidí jak vypadala “mapa” při našem narození, dokáže podle rozmístění planet v jednotlivých domech leccos určit. Takový výklad je, dle mé vlastní zkušenosti, moc zajímavý a člověk se hodně dozví a pochopí…

Tajemný ascendent

Na závěr je určitě nutné zmínit, co to vlastně je ten ascendent. Podle Reimanna je to, čistě technicky, východní bod horoskopu. V překladu pak je to znamení zvěrokruhu, které na východě vychází v okamžiku narození. Také se prý v astrologické hantýrce ascendentu přezdívá „okno do světa“ – pro každého z nás je to tedy způsob, jakým se uvedeme do světa, a jak nás pak svět bude vnímat.

Jak vidíte, kromě znamení ve kterém jsme se narodili, je také důležité znát to, ve kterém máme ascendent, abychom se dokázali vidět celistvě. Znám dost lidí, kteří horoskopu nevěří a říkají, že se vůbec necítí třeba jako Kozoroh. Možná je to dáno tím, že nevěnují pozornost svému ascendentu…

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.