Móda a design, pole, kde Češi prý moc neexcelují. To si ale úspěšná šperkařka Anna Steinerová nemyslí. Její šperky mají úspěch a já osobně jsem nadšená z jejího nového projektu nazvaného Kaa-wa.

Ačkoli se za experta na poli módy a šperků rozhodně nepovažuji, ráda sleduji díla českých šperkařů, návrhářů a designérů. Šperky Anny Steinerové mě zaujaly už před dvanácti lety, nápaditý minimalismus mi přirostl k srdci. Před pár měsíci jsem Annu potkala znovu a velmi mě oslovily její šperky z „kávových zrnek“ – o projektu Kaa-wa a mnoha dalších věcech jsme si povídaly… jak jinak než nad šálkem kávy.

Jak se tak stane, že chce člověk tvořit právě šperk?

Ke šperkům jsem se dostala trochu oklikou. Jako malá jsem chtěla být veterinářka, ale bohužel jsem zrovna neexcelovala v předmětech, které byly pro studium na veterinu důležité. Také jsem chodila do lidové školy umění a moc mě bavilo malování. Právě kvůli malování jsem se úspěšně dostala na Střední umělecko-průmyslovou školu a vystudovala obor Malba. Po dokončení střední školy jsem vůbec netušila, jakým směrem se dát, co bych chtěla v životě dělat. Nakonec jsem zvolila UMPRUM, kde jsem si vybrala obor Kov a Šperk, protože mě na výstavě klauzurních prací zaujalo, jak se zde dělá úplně vše – malba, socha, koncept a také samotný šperk. To se mi líbilo, ta komplexnost. A tak nějak jsem se dostala ke šperku. Už ve druhém ročníku studií jsem si zařídila dílnu a večery trávila za šperkařským stolem.

Máte jinak vřelý vztah k módě?

Nechci říct, že by mě móda vůbec nezajímala, ráda pozoruji na ulicích lidi, co nosí, jak se oblékají… ale vůbec mě nebaví nakupování a chození do obchodů. To je pro mě zabitý čas. Čas, který mohu trávit něčím jiným, co mě baví. Když už něco potřebuji, navštívím nějaký svůj oblíbený second-hand a tam si většinou „vyštrachám“, co potřebuji. Zdá se mi, že vše co potřebuji, už mám. Mám ráda sportovně elegantní módu, co má šmrnc, a hlavní prioritou je pro mě pocit pohodlí.

Originální šperkařka Anna Steinerová.

Vaše šperky jsou různé, ale povětšinou minimalistické. Co vás v tvorbě inspiruje?

Každodenní život je velká inspirace. Snažím se mít stále oči otevřené a pozorovat svět kolem sebe. Minimalistické šperky, ano, mám to tak ráda. Ostatně proč říkat věci složitě, když to jde jednoduše.

Milovníci kávy se u nás množí jako houby po dešti, takže váš projekt Kaa-wa si určitě najde hodně příznivců? Proč zrovna Kaa-wa?

Musím zaklepat, že se moje tvorba líbí. Možná právě tou jednoduchostí a příběhem, který každý jednotlivý kousek nese.

Co se týká názvu Kaa-wa, tak to vznikalo tak nějak kolektivně. Bylo to tak, že jsem měla vyrobené první šperky s motivem kávového zrna a poprosila jsem spisovatele Jiřího Dvořáka, aby mi na krabičky na šperky napsal krátké příběhy. Krabičky jsou krásné, navrhla je grafička Martina Kupsová a ilustrace v nich jsou dílem uskupení NaPoli. Přišlo mi fajn, aby v nich byl i krátký příběh. No a v jednom příběhu Jiřího Dvořáka s názvem Kde se vzala káva byl jako hlavní hrdina šaman Kaa. A zvláštnímu nápoji s povzbuzujícími účinky – konkrétně ho Jiří nazval „brynda“ se říkalo Kaa-wa. V době, kdy vznikaly krabičky, jsem neměla tušení, jak se značka bude jmenovat. Pak jsme jednou společně právě s grafičkou Martinou Kupsovou hledaly vhodné jméno pro celý koncept a Martina říká – „hele, co kdyby to byla Kaa-wa, jako ta brynda z příběhu?“. No a bylo.

O Češích se říká, že módě pořád ještě moc neholdují, i když se lepšíme. Myslíte si to také a jak je to se šperkem?

Myslím, že šperk a oblečení mají hodně společného. Mohou se vzájemně doplňovat, spolupracovat spolu. A šperkem, stejně  tak jako oblečením, můžete svému okolí cokoliv sdělit. Myslím, že lidé jsou v tomto ohledu stále „ukecanější“ a to je moc dobře.

Jsou vaše šperky pro každého, nebo máte vypozorováno, že si je kupuje určitý typ lidí?

Nevypozorovala jsem, že by se mé šperky líbily jen určitým typům lidí. Ostatně jeden z mých šperků nosí dokonce pes na obojku J

Je vtipné, že u šperků s motivem kávy mnohdy ani nepijí kávu. Možná vlastně jedna věc by mohla být pojítkem – mají většinou smysl pro humor.

Náušnice z kolekce Kaa-wa.

Jaký styl se v oblékání líbí vám, nosíte svá vlastní díla, a které je nejoblíbenější?

Mám ráda  sportovně elegantní módu a prioritou pro mne je, abych se cítila pohodlně.  Tedy úplně nejpohodlněji se cítím v dědově pyžamu J, nebo ve starých kouscích oblečení, ve kterých chodím třeba na houby.

Co se týče nošení svých šperků, jsem typická kovářova kobyla. Svá díla nosím, když je dodělám a zkouším tak jejich funkčnost a vychytávám případné drobnosti v praktičnosti, které mě při návrzích nenapadnou. Až když odchytám všechny „mouchy“, vyšlu šperk do světa.

K čemu jsem ale už naprosto srostla, jsou mé náušnice kávová zrna. Ty nosím prakticky pořád.

Jaké šperkařské počiny chystáte na následující období, najdou vás naši čtenáři na nějakých designových akcích?

Připravuju nové kousky v kávové kolekci. Pracuji na náramcích a chci představit Příběh kávového zrna v kovu. V nejbližší době budu k vidění například na Designbloku, teď v říjnu, kde představím celý svůj koncept Kaa-wa.

Jinak také pracuji na snubních a zásnubních prstenech zakázkové výroby a chystám limitovanou edici šperků pro triatlonovou značku – HERE TO WIN. K triatlonu mám blízko a na sportu jsem tak trochu závislá J

No a příští rok v červnu možná Kaa-wu představím na veletrhu World of Coffee v Amsterodamu…

Foto: archiv

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.