Alita Zaurak se astrologií zabývá dlouhá léta a je v ní výborná. Osobně jsem ji poznala na jedné z astro procházek, které pořádá. Poutavé povídání, astrologie a procházka místy, na kterých jste třeba už byli, ale netušili jste, že vám přinesou do života mnohé.

Alito, já jsem tě vlastně poznala na jedné z tvých astro procházek, která mě okouzlila, ačkoli o astrologii nic nevím. Jak jsi vůbec na koncept procházek přišla?

K procházkám mě inspiruje především sama Praha, kterou vnímám jako živou bytost, utvářející a transformující své obyvatele i návštěvníky… Praha mě od dětství přitahovala a lákala. Četla jsem nádhernou fotoknihu Pražský chodec od svého oblíbeného básníka Vítězslava Nezvala a snila o podobných romantických dobrodružstvích… Nakonec mě tato touha a souhra životních okolností do Prahy skutečně přivedla a mohla jsem si své sny splnit i v kombinaci s astrologií, která je již po mnoho let mou životní prací.

Dále to však byl především můj bývalý manžel Andrej, který takové procházky začal dělat už v devadesátých letech, kdy jsme se do Prahy přistěhovali. Ten zase vycházel z knihy legendárního českého astrologa Milana Špůrka Praha mysteriosa, v níž jsou základní principy pražského zodiaku skvělé popsány. Protože jsme oba astrologii  a další podobné obory studovali a praktikovali, mohli jsme se věnovat vlastnímu výzkumu, prociťování jednotlivých míst a též se vzájemně inspirovat.

Podle čeho vybíráš témata svých vycházek?

Témata vybírám například podle aktuálního zodiakálního období a planetárních konstelací. Nejčastěji procházky pořádám ve vzdušném čase Blíženců a vodním období Raka, tedy v době, která nejvíce láká ven, k pohybu, dívání se, vnímání souvislostí… To znamená v květnu, červnu, červenci.

Jiná energie je třeba kolem novoluní, kdy se můžeme na dané téma více soustředit, protože Slunce i Luna jsou v jednom znamení. Jiná je o úplňku, kdy jsme zase otevření k propojování, oslavování, intenzivnějším prožitkům. Má oblíbená energeticky silná místa (Petřín, Karlův most, Paví vrch, Vyšehrad) se nalézají vždy v zóně nějakého znamení Zvěrokruhu. Je to vlastně takové tvoření doslova v prostoru a čase.

Například procházka, na které jsme se minulé léto potkaly, probíhala v den novoluní ve Lvu a zároveň na vrchu Petříně, který se v zóně Lva též nalézá… Proto jsme se zaměřovali především na téma radost ze života, tvořivost, sexualita a životní síla… Oblíbená je třeba procházka podél Vltavy na vrch Závist nazvaná „Cestou vody“, kterou již tradičně každým rokem pořádám se svou „kolegyní“, šamanskou umělkyní Evou Dušejovskou, vždy v čase Raka – tentokrát bude v den úplňku, tedy 28.6.

Jací lidé s tebou nejčastěji na vycházky chodí? 

Nejčastěji jsou to lidé podobně smýšlející, kteří mě znají z přednášek a kurzů či u mě byli na výkladu, někdy také jejich přátelé, partneři, děti, rodiče apod. Určitě jsou to citlivější, vnímaví jedinci, které zajímá, co je pod povrchem běžných jevů, jak astrologie funguje, jak mohou ještě lépe využít poznatky ze svého horoskopu, proč třeba bydlí či pracují v určité oblasti Prahy…

Jak vlastně takové procházky probíhají? A jak dlouho trvají?

Procházky jsou buď cca tří až čtyřhodinové v odpoledních a večerních hodinách nebo celodenní. Chodí se téměř vždy pěšky nebo třeba jednu až dvě stanice tramvají či přívozem. Každý “pražský chodec” dostane svůj individuální horoskop a kromě toho, že společně prociťujeme jednotlivá tzv. energeticky silná místa, se může též ode mě dozvědět, jaký mají konkrétně pro něj ta místa význam: co si tam může pořešit, jak nejlépe určitou oblast procítit. Nejlépe je se poté vydat na tato místa sám nebo sama, protože ve společnosti druhých lidí jsme často povrchnější, nemůžeme se tak uvolnit. Proto se též snažím skupinu naladit na co nejintenzivnější prožívání přítomnosti, do klidu a ticha, aby nám Praha mohla sdělovat svá tajemství, inspirovat nás…

Vím, že na naší procházce jsi nám ukazovala astro mapu, kdy každá část Prahy náležela nějakému znamení… Jak může taková mapa vzniknout?

Astrologickou mapu Prahy si může každý jednoduše vytvořit sám. Na běžnou mapu Prahy se prostě nakreslí Zvěrokruh vycházející ze středobodu, kterým je rotunda sv. Kříže nedaleko od Národního divadla. Podrobnosti ráda sdělím na svých procházkách, kde také každý takovou mapu dostane jako dárek.

Jaký styl tě v astrologii nejvíce zajímá? Vím, že děláš „klasickou“ astrologii, ale zajímá tě i védská. Čím se odlišuješ od svých „kolegů!?

Studovala jsem ve škole astrojógy v Rusku, a tak je moje pojetí výkladu horoskopu jaksi přirozeně založené na východní filozofii, která je mi bytostně blízká. Astrologie je pro mě zároveň i duchovní cestou a inspirací k práci na sobě. Podoba horoskopu je však, až na drobné výjimky, tzv. západní, tedy stejná jako u většiny mých zdejších kolegů. Každý astrolog má svůj jedinečný styl výkladu, v němž může vyjádřit svou životní filozofii, využít své zkušenosti. U mě jde možná především o schopnost napojit se na duši daného člověka, sdělit mu v astrologickém jazyce symbolů její poselství a vysvětlení toho, co se mu aktuálně děje, velmi zlehka nahlédnout i do budoucnosti…

Védská astrologie mě určitě zajímá, jako veškerá védská moudrost, protože v Indii jsem skutečně jako doma, nicméně nemám momentálně kapacitu se jí věnovat. Klíčová sdělení z horoskopu by však měla být ve výsledku podobná, ať už k nim astrologie došel jakoukoliv cestou…

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.