Tvorba Mistra napětí patří dodnes mezi klenoty světové kinematografie. Pokud jste milovníky jeho psychologických thrillerů, pak je právě dnešek jako stvořený k uspořádání filmového maratonu. Na 12. března totiž připadá Den Alfreda Hitchcocka.

Sir Alfred Joseph Hitchcock se narodil 13. srpna roku 1899 jako nejmladší ze tří dětí, do přísné katolické rodiny nižší střední třídy. Jeho otec měl zálibu v neobvyklých trestech, jednou ho například poslal na policii s dopisem. Policista si vzkaz přečetl a šestiletého Alfreda ihned zavřel do cely se slovy: „Takhle zacházíme se zlobivými hochy.“

Tato zkušenost se na filmaři podepsala natolik, že se do konce života bál policistů. Stejnou averzi cítil i ke kněžím. Jednou z okénka auta uviděl kněze, který mluvil s malým chlapcem. „To je nejhrůznější pohled, co jsem kdy spatřil.“

Jako dítě byl Hitchcock velmi samotářský. Fascinovali ho jízdní řády a zločin. Volný čas trávil na soudních přelíčeních.  To z velké části vysvětluje motivy jeho filmů.

Práce u filmu

Malý, obtloustlý mužík z Londýna, začal u filmu už jako dvacetiletý. V zábavním průmyslu začal od píky – kreslil titulky pro němé filmy, poté se vypracoval na asistenta režie a nakonec scénáristu. Režisérské začátky však pro “Hitche“ byly těžké, jeho první filmy byly považovány za naprosté propadáky. Ale netrvalo dlouho a Alfred všem ukázal, co v něm je.

Ačkoli natočil za svůj dlouhý život přes padesát filmů, nikdy nezískal cennou sošku Oscara. Obdržel však dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards, a také dostal pět ocenění za celoživotní dílo.

Během své práce se filmař seznámil s životní partnerkou Almou Lucy Reveilleovou, která pracovala jako asistentka režie a střihačka. Nebyla však Alfredovy pouze manželkou, ale také kolegyní a přítelem, který mu pomáhal s tvorbou jeho filmů. I když měl režisér zálibu v blondýnkách, nikdy své ženě nebyl nevěrný.

Jeho zasmušilá, nemluvná povaha, inspirovala dnešní tvůrce k natočení životopisného snímku s názvem Hitchcock (2012). Role Alfreda se zhostil Anthony Hopkins a jeho ženu Almu ztvárnila Helen Mirrenová.

Top pět filmů, které stojí za to vidět:

  • Vertigo
  • Ptáci
  • Psycho
  • Rozdvojená duše
  • Okno do dvora

Foto: pixabay.com/skeeze