Prastará léčebná metoda vychází z čínské medicíny a je známá už sedm tisíc let.  Je tedy jednou z vůbec nejstarších léčebných technik na světě a je založená na předpokladu, podle kterého vedou povrchem lidského těla určité energetické dráhy, tzv. meridiány. Zajímá vás, proč se metoda udržela tak dlouho? Odpověď je jednoduchá: Opravdu funguje.

Už před několika lety se Ministerstvo zdravotnictví i Česká lékařská komora shodli na tom, že akupunktura je metodou účinnou. Komora zdravotníkům doporučila, aby pacienty neodrazovali od léčebných způsobů, které nijak prokazatelně neškodí. Pohled na akupunkturu je tedy naprosto odlišný od toho, jaký tu byl před 25 lety, kdy byla tato sedm tisíc let stará čínská technika spojována spíš s šarlatánstvím. Akupunktura nemá žádné nežádoucí účinky, je komplexní a působí na fyzické i psychické zdraví současně.

Využívá energetických drah v těle

Jak víme, svět se skládá z energie a na tom je postavena právě akupunktura. Podle čínského výkladu vede povrchem našeho těla několik energetických drah, tzv. meridiánů, kterými proudí životadárná energie. Tuto energii Číňané nazývají čchi. Jejím prostřednictvím jsou v těle vyživovány jednotlivé orgány jako například srdce, plíce, játra, ledviny nebo žaludek. Meridiány jsou v čínské teorii uspořádány do tvaru pentagramu a vztahy mezi nimi jsou konkrétně popsány. Součástí medicíny je také podpůrná léčba speciálními čínskými bylinami, vhodná ale nikoliv nezbytná jsou i cvičení, která pracují s tělesnými energiemi jako například jóga, tai-chi apod.

Harmonizuje energii v orgánech

Vlivem stresu nebo nezdravého životního stylu může v toku životní energie čchi vznikat určitá nerovnováha, která následně ovlivňuje přidružené orgány. Pomocí drobných a tenkých jehliček, které jsou napichovány do konkrétních akupunkturních bodů, je tato nerovnováha odstraňována a postupně je znovu nastolen plynulý tok čchi. Klienti po léčbě často pociťují zvláštní pocit lehkosti, který podle Číňanů znamená, že zablokovanou energii v těle se znovu podařilo rozproudit. Nicméně časem může dojít k tzv. stagnaci, kdy se cirkulace opět zastaví, případně dojde k jejímu zpomalení. Bývá to v důsledku špatného stravování, nedostatku pohybu nebo užívání některých léků. V takovém případě je potřeba akupunkturu zopakovat.

Pojišťovna ji u nás nehradí

Metoda je bezbolestná, výjimku mohou představovat jen některé velmi citlivé body jako například perikard, jež ovlivňuje srdce a nachází se uprostřed dlaně. Praví čínští akupunkturisté bývají navíc ještě drsnější a při terapii používají způsob tzv. »ptačího zobání«, během kterého do jehliček ťukají nebo s nimi otáčejí. Jakkoliv je akupunktura účinná, není v současnosti hrazena ze zdravotního pojištění.  Za jednu terapii můžete tedy u různých praktiků zaplatit částku v rozmezí přibližně od 200 do 500 korun. Existující trend napříč celou Evropskou unií i Spojenými státy v současné době akupunktuře otevírá cestu a různé organizace usilují o to, aby byla ze zdravotního pojištění v České republice hrazena.

Na deprese, alergii i rýmu

Výsledek bývá většinou znatelný v mnoha oblastech a obtížích nejen psychického rázu ale také fyzického. Působí na celou řadu duševních potíží, jako jsou deprese, neurózy, úzkosti, poruchy spánku, únava nebo například stres. Pokud jde o fyzické potíže, pomáhá odbourat nerovnováhu v systému imunitním, endokrinním i dýchacím, je účinná při onemocněních pohybového aparátu, řeší různé trávicí obtíže, kožní onemocnění i onemocnění močových cest. Zabírá ale také na metabolické poruchy, různé alergie, ale také na virózy, nachlazení a další.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno