Nechci vás zde zahlcovat ájurvédou ani jejími rituály, ale s nástupem sychravého počasí a zimy, není možné nepředstavit úžasnou terapeutickou metodu – ájurvédskou masáž hlavy.

Podzim, zima a možná hlavně blížící se Vánoce v nás vyvolávají občasné chmury a pocit, že nic nestíháme. V práci je často potřeba pracovat ještě s větším nasazením, aby se všechno “stihlo” a tak člověk netrpělivě čeká na víkend, aby si trochu odpočinul. Jenže také se musí upéct cukroví, nakoupit dárky…

Masáží hlavy se zbavíte napětí a stresu

Jednou z rychlých metod, jak zklidnit nervózní a napjatou mysl a uvolnit se od stresu je ájurvédská masáž hlavy. Obvykle se jedná o záležitost půl hodinky , ale člověk je po ní jako znovuzrozený. Stejně jako u tělové masáže, existuje více druhů téhle uklidňující terapie. Všechny ale blahodárně působí na nervový systém. Masáž je obvykle prováděna v sedě, příjemně teplým olejem. Začíná se uvolněním šíje a pokračuje se k systematické masáži celé hlavy. Pokud byste tuto masáž vyzkoušeli v Indii nebo na Srí Lance, bude pěkně intenzivní u nás v Čechách ji většina terapeutů dělá jemněji, ale efekt je stejně dobrý.

Prý je i elixírem mládí

Když jsem se tuto masáž před lety učila, dozvěděla jsem se, že kromě zklidňujících benefitů je to také takový malý omlazující elixír. Jako miminko ode mne nikdy žádný klient neodcházel, ale pravda je, že některé dámy říkají, že se po masáži cítí výrazně energičtější a odpočatější, a zároveň hezky v harmonii. Co je nutné říci, že masáž také příjemně stimuluje vlasovou pokožku a kořínky, a tím účinně “bojuje” proti padání vlasů. Protože se provádí teplým olejem, který je dobré nechat působit déle, než jen během masáže, je dobré si přinést kulicha, kterého si narazíte na “olejové vlasy”, a jít z masáže hned domů, kde se ještě na chvilku natáhnete na gauč a budete relaxovat. Čím déle olej ve vlasech necháte, tím lépe, ale je to samozřejmě jen na vašich možnostech.

Další benefity

Abychom ale nezamluvili i zbytek účinků, které taková masáž má… Je to tedy podpora lymfatického systému, odstranění bolestí hlavy, aktivace dýchacích cest, pomoc při nespavosti a jistě by se našlo i více věcí, ale tyhle jsou ty hlavní. Pokud jsou vám tedy některé z výše uvedených obtíží známé, je tato terapie určená možná právě pro vás.

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.