Alkohol, cigarety, nevěra nebo třeba sladké a nezdravé jídlo. Právě to považuje většina Čechů za ty nejhorší neřesti. Překvapení pro nikoho nebude, že jsou to právě i ty, kterým podléháme nejvíce. V nedávné anketě Poštovní spořitelny se 30 % respondentů přiznalo, že hřeší často a poměrně hodně, dalších 67 % pak odpovědělo, že si zahřeší jen čas od času.  Pouhá 3 % z nás prý žádným takovým svodům nepodléhá. A jak jste na tom vy?

Neřesti a vášně – pro někoho zábava a odreagování, pro jiného nechtěná závislost. Vnímání „guilty pleasures“ se v populaci poměrně dost liší. „Pro třetinu dotázaných představují jejich hříchy zasloužený relax, který je rozptýlí, zapomenou při něm na běžné starosti a vlastně si ho užívají. Další čtvrtina má naprosto opačný pohled. Svou neřest berou jako ‚ parťáka ‘, o kterého vůbec nestojí. Rádi by se jí zbavili, ale závislost je silnější. Pro zbývajících devět procent lidí jsou jejich neřesti zábavou,“ komentuje výsledky tisková mluvčí Poštovní spořitelny Monika Buřičová.

Co vám hřešení přináší?
Je to zábava 9 %
Je to pro mě forma odreagování 66 %
Jsem na svých neřestech závislá/ý 25 %

 

Ženy vs. muži: když dva dělají totéž…

Co považujete za největší neřesti?
Alkohol a cigarety 40 %
Nevěra 24 %
Nezdravé jídlo 14 %
Utrácení peněž za zbytečnosti 13 %
Něco jiného 9 %

Utrácení za oblečení, kosmetiku a jiné „zbytečnosti“ je spíš doménou žen. Právě ty shopping ne vždy nutných a potřebných věcí berou jako neřest, možná spíš vášeň, kterou by pro pohodu své peněženky rády oželely, ale ono to tak jednoduše nejde. Další pro ženy typickou vášní, o které se u většiny mužů nedá ani uvažovat, je závislost na uklízení.

Co je naopak pro nás všechny společné je, že podléháme svodům cigaret, kávy a alkoholu. Také holdujeme nezdravému jídlu, sladkostem a slaným pochutinám. „Mojí neřestí je jednoznačně nezdravé jídlo. Bojuji s ní hodně a bohužel často prohrávám. Je to ale i tím, že moje rodina hřeší se mnou,“ přiznává jedna z respondentek ankety. Do výčtu neřestí, které trápí nás všechny, patří také lenost a prokrastinace, nejčastěji u počítače.

Vnímání hříchů je ale v mužském a ženském světě poněkud odlišné. Ženy se v mnoha případech cítí trochu provinile a s nechtěnou neřestí se snaží bojovat, a pokud nebojují, hledají si omluvy, proč opět podlehly. „Z ankety nám vyplynulo, že ženy obecně mají potřebu své neřesti více omlouvat – ať už jsou důvodem „pocuchané nervy“, náročná péče o děti, či manžela. Častěji se také pokouší své neřesti omezovat – nejčastěji formou dietních opatření, cvičení, nebo pokusů přestat kouřit,“ říká Monika Buřičová z Poštovní spořitelny. Muži berou zkrátka své vášně více s nadhledem, chápou je především jako zaslouženou odměnu a způsob relaxace.

Hříchy do pětistovky

Kolik jste za neřesti ochotni utratit?
Max. do 500 Kč za měsíc 54 %
500 až 2000 Kč za měsíc 37 %
Více než 2000 Kč za měsíc 4 %
Nehřeším 5 %

A jak zatěžují „guilty pleasures“ naše peněženky? Více jak polovinu respondentů prý jejich neřesti nestojí více než 500 korun za měsíc. Dalších 37 % vytáhne za cigarety, alkohol či sladkosti zhruba od 500 do 2000 korun měsíčně. Více než 2000 korun pak utratí pouze 4 % respondentů.

Foto: pixabay.com/Free-Photos

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.