Jedna z největších žijících hereček, která má ve své filmografii více než šedesát titulů a jež propůjčila duši nezapomenutelným ženským hrdinkám ve filmech jako Sophiina volba, Madisonské mosty, Francouzova milenka nebo Vzpomínky na Afriku. Pojďte nahlédnout do zajímavostí z jejího života, o kterých jste možná ani netušili.

V New Jersey obsluhovala hosty

Začátky bývají těžké i pro hvězdy světového formátu. V průběhu svých studií na Yale (Yale School of Drama) si blondýnka přivydělávala na živobytí hned dvěma brigádami. Pracovala jako servírka v Hotelu Somerset a další peníze si musela zajišťovat psaním na stroji.

Věří osudu.

Není se čemu divit. Když totiž roku 1971 absolvovala Vasar College, přihlásila se na práva. Bůh s ní měl ale evidentně jiné plány, protože v den svého pohovoru zaspala. Meryl proti osudu nijak zvlášť nebojovala a celou záležitost brala jako znamení, že se má začít věnovat něčemu jinému. Svět tak získal skvělou herečku. 

S herectvím málem sekla

Psal se rok 1977, když získala menší roli ve filmu Julia po boku Jane Fondy. Meryl dnes už s úsměvem vzpomíná nejen na šílenou paruku, kterou jí během filmu nasadili, ale také na to, jak její slova ze společné scény s Jane vzali, aby je použili na úplně jiném místě.  V tu chvíli myslela na to, že začít s herectvím byla chyba a chtěla s ním skončit.

Zasáhla autorovi do scénáře

Ve filmu Kramerová versus Kramer prokázala svůj smysl pro opravdovost, když se jí nelíbil proslov, který měla její postava pronést v soudní síni. Režisérovi a scénáristovi tehdy vytkla, že je nevěrohodný a že na ženu právě podstupující rozvod, je příliš krutý a démonický. Vše vyřešila tím, že si napsala svou vlastní řeč. Tento film jí přinesl Oscara.

Prvního Oscara zapomněla na toaletách

Portál IMDB uvedl, že když byla Meryl Streep v roce 1979 poprvé oceněna filmovou akademií jako nejlepší herečka ve vedlejší roli Kramerové, během následných bujarých oslav se rozjařila natolik, že svou zlatou sošku nechala na toaletách.

Za svůj život odmítla jen čtyři role

Výjimečná herečka má to štěstí, že se k ní dostávají jen samé zajímavé role, což potvrzuje fakt, že si během své letité kariéry mohla dovolit ten luxus a s lehkým srdcem odmítnout pouze čtyři filmy:  Amerického gigola (1980), Sladké sny (1985), Soumrak dne (1993) a Královnu Alžbětu (1998).

Má několik nominací na hudební cenu Grammy

Tohle ocenění v oblasti hudby uděluje americká Národní akademie hudebního umění a věd. Meryl Streep nominovali hned dvakrát. Poprvé v roce 2008 za nejlepší mluvené album pro děti – The One and Only Shrek a podruhé v roce 2009 za vůbec nejlepší soundtrack k filmu Mamma Mia.

Mohla být operní diva

Když byla Meryl malá, pravidelně chodila na hodiny zpěvu, a když jí bylo dvanáct, rodiče jí zaplatili lekce operního zpěvu. Tahle škola se jí v dospělosti zúročila. Pro pohádkový muzikál Čarovný les zpívala v roce 2014 většinu písní živě, ačkoliv mohla využít i playback, protože písně byly předem nahrané.

Intenzivně hrála na housle

Zpěvem její hudební dovednosti nekončí. Pro svou roli ve filmu Hudba mého srdce (1999), kde ztvárnila Robertu Guaspari – učitelku hudby, trénovala hru na housle šest hodin denně. Celé velké nacvičování trvalo osm týdnů.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.