Zhubnout, zbavit se zlozvyků, více vydělávat, žít zdravěji: typická novoroční předsevzetí, která vždy zazní v prvních minutách nového roku. Často opakovaně, protože odhodlání splnit svá předsevzetí obvykle mizí již během několika týdnů. Jak se tedy letos konečně dobrat k naplnění svých plánů a snů?

Stanovte si reálné cíle

Zda se vám předsevzetí povede splnit, by mělo být jasné už ve chvíli, kdy ho formulujete. Jen těžko během půl roku zhrubnete o polovinu své hmotnosti, stanete se z pozice pokladního ředitelem banky, uběhnete bez tréninku pět extrémních maratonů. Pokud si nastavíte své cíle realisticky, snáze jich dosáhnete a nebudete pak zklamaní, že se vám je nedaří naplnit.

Rozdělte si cíle svých předsevzetí na menší kroky

Každý měsíc si stanovte dílčí cíl a jděte za ním s co nejvyšším odhodláním. Nestane se vám pak, že v půlce roku zjistíte, že jste vlastně ničeho nedosáhli. Místo obecného „Letos zhubnu“ si například stačí říci, že každý měsíc shodíte jedno kilo. Nebo si stanovte, že každý měsíc přečtete jednu knihu, ne že jich za celý rok přečtete nejméně dvanáct. Konkrétní a dílčí kroky vám umožní svá předsevzetí snáze a úspěšněji plnit.

Dělejte to, co je důležité pro vás! A nezapomeňte se odměnit

Řada lidí si dává předsevzetí, která jsou důležitější spíše pro jejich blízké. Nepodlehněte a stanovte si cíle, které pomohou vám a nevycházejí z tlaku okolí. Nezapomeňte na odměnu, která by vždy měla následovat po úspěšném splnění, jinak si mozek nezvykne na nový způsob chování.

Plánování znamená větší šanci na úspěch

Při jasném stanovení cílů vzrůstá dle řady studií produktivita práce až o čtvrtinu. Pocit kontroly nad situací pak snižuje hladinu stresu a zvyšuje pocit štěstí. Naplňování cílů má pak za následek větší pocit spokojenosti a pozitivně motivuje k úspěšnému zvládnutí dalších předsevzetí.

Drobný neúspěch neznamená konec

Nevyšlo vám povýšení v práci? Dali jste si večer místo misky zeleniny pár kremrolí? Zaspali jste a nedorazili do fitness centra? Nevzdávejte se, dílčí neúspěch nesmí znamenat konec vašeho snu. Raději si předem stanovte, co v takové situaci provedete, abyste ji napravili. Zrušit celé předsevzetí kvůli drobnému zaváhání je přece obrovská škoda a nikam vás neposune.

Plánujte, vyhodnocujte

Čas od času je vhodné se zastavit a zhodnotit, jak se Vám daří či co dělat lépe. Předsevzetí proto nemějte pouze v hlavě, ale před sebou každý den, díky takové vizualizaci je pak závazek silnější a pomáhá vám tříbit své cíle. S tím pomůže například motivační diář. Pomůže udržet vaše plány a nápady na jednom místě a využívat čas efektivněji. Ideální je diář, který nemá předvyplněná data, a je tak jen na vás, kdy přesně se rozhodnete vydat se na cestu za svými sny.

Náš tip:

Motivační diář Doller

Doller je kouč, ne dráb, kterého můžete mít stále u sebe díky jeho optimální velikosti 210 × 135 mm (cca A5). Je originálním diářem, který je vyroben v České republice a vytištěn na ekologicky šetrném papíru s certifikací FSC. Cena: 399 Kč10

Foto: Doller

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.