Objevila jste na těhotenském testu dvě čárky? V následujících měsících vás čeká jeden velký kolotoč fyzických, psychických i hormonálních změn. Chutě na kyselé okurky se šlehačkou a častá nespavost doprovází spoustu žen. Jaké jsou další příčiny, o kterých vám nikdo neřekl?

Váš partner se zřejmě nevyspí

Máte doma partnera, který chrápe a neskutečně vám to vadí? Mějte na paměti, že v těhotenství začne pochrapovat i většina žen, a to proto, že dýchací cesty zažívají větší tlak. Nemějte však obavy, tento stav se po porodu – maximálně šestinedělí upraví.

Časté močení

S přibývajícím těhotenstvím se plod zvětšuje a začíná tlačit na močový měchýř. Krom častého nutkání na toaletu však může docházet k nechtěnému úniku moči. Jedná se o nejčastější problém v těhotenství, o kterém se však mlčí. Inkontinenci je možné ale předcházet, nebo stávající potíže minimalizovat. Zabere posilování pánevního dna a k lepšímu sebevědomí pomohou současně moderní inkontinenční pomůcky. Ty mají větší savost než klasické menstruační vložky, a navíc pohlcují nežádoucí pachy.

Svých oblíbených aktivit se nemusíte vzdávat

Cvičení se v těhotenství, pokud není rizikové, doporučuje. Oblíbená jóga či pilates prospěje vám i děťátku. S rostoucím bříškem se však budete muset některých pozic vzdát. Vaše tělo se postupně začíná připravovat na porod a vylučuje hormon relaxin, který zajistí, že jogínské a protahovací pozice v raném těhotenství zvládnete mnohem lépe. Pokud se na náročnější aktivity necítíte, choďte na procházky, je to nejpřirozenější pohyb, který vám rozhodně neuškodí.

Vaše tělo začne produkovat více estrogenu

Nadprodukce estrogenu začne produkovat melanin, tmavý pigment, který se vyskytuje v těle živočichů i rostlin. Zhruba u 20–30 % žen se objeví tmavnoucí prsní bradavky, pigmentové skvrny na rukou nebo v obličeji a také Linea Negra, tmavá linka mezi pupíkem a stydkou kostí. Pověry praví, že když je čára výrazná a dlouhá, narodí se vám holčička, pokud krátká chlapec. Nemějte obavy, nejpozději v šestinedělí pigmentace sama odezní.

Lodičky budete muset odložit do botníku

S úměrou, jakou roste vaše břicho, budou růst i vaše nohy. Tělo zadržuje vodu, zvětšuje se objem krve v těle a ve většině případů dochází k otékání nohou. Díky přibývání na váze se navíc vaše chodidla zploští, což vede k uvolňování vazů a zvětšení chodidla až o jednu velikost.

Náš tip:

Depend Active-Fit pro ženy jsou jednorázové elastické kalhotky tělové barvy. Působí jako klasické stahovací prádlo. Díky těmto vlastnostem je zajištěn komfort při vykouknutí prádla. Jsou hebké, eliminují zápach a díky technologii Motion-Flex jsou unikátně navrženy pro diskrétní a pohodlnou ochranu při pohybu. Elastický materiál se snadno přizpůsobí postavě a dokonale ochrání v každé situaci.

Foto: pixabay.com/Free-Photos

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.