Dobrou kondici a pohodu máte především ve svých rukách. Někdy stačí docela malá změna v každodenních návycích, abyste se cítili vitální a fit. Na které hlavní zásady byste měli pamatovat?

1. Chce to relax

Organismus potřebuje dostatek času na to, aby mohl regenerovat. Unavené tělo je náchylnější k různým obtížím. Lidé, kteří málo spí, se navíc snaží dohánět nedostatek energie konzumací kalorických a nezdravých pokrmů. Prostě sáhnou po hamburgeru nebo čokoládě ve snaze nakopnout svoje vyčerpané tělo. Důsledkem únavy proto mohou být nejen obezita, ale i různá jiná onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo cukrovka. Vědci také prokázali, že už jedna probdělá noc rozhodí metabolismus a nastartuje stresové hormony odpovědné za zvýšenou chuť k jídlu. A proto je velice důležité, abychom tělu dopřáli dostatek odpočinku. Pro dospělého člověka není luxus spát osm hodin denně, to je základní potřeba, aby jeho organismus fungoval tak, jak má.

2. Hýbat se je třeba

Heslo „sportem ku zdraví“ platilo, platí a platit bude. Jen díky fyzické aktivitě si udržíme štíhlou linii a zůstaneme v dobré kondici. Navíc pohyb urychluje metabolismus, takže sportovec v klidovém režimu spaluje větší množství kalorií než ten, kdo raději okupuje gauč před televizí. V neposlední řadě se při pohybu vyplavují do krve hormony štěstí endorfiny, které se postarají o naši dobrou náladu. A proto když máte „den blbec“, je nejúčinnějším lékem jít si večer zaběhat nebo na lekci aerobiku. Odborníci doporučují hýbat se dvakrát až třikrát týdně alespoň tři čtvtě hodiny. Jestliže nejste zrovna sportovní nadšenec, stačí chodit ve svižném tempu. Člověk by měl denně urazit asi 10 000 kroků, což odpovídá šesti kilometrům, aby si udržel dobrou kondici.

3. Talíř je základ

Důležitou součástí péče o naše zdraví je racionální jídelníček, kde by neměla chybět zelenina, ovoce, bílkoviny, zdravé tuky a cukry. Nutriční specialisté radí jíst raději častěji, ale v malých porcích, při čemž sacharidy (vitaminy, pečivo, přílohy) a tuky by se měly na talíři objevit spíš v první polovině dne a odpoledne patří proteinům (bílé maso, vajíčka, sýry) a zelenině. Pamatujte, že energetický příjem by neměl převyšovat výdej. Dospělý člověk má sníst 2000 kcal. Když si nejste jisti, zda váš jídelníček odpovídá zásadám zdravého životního stylu, vyzkoušejte aplikaci www.kaloricketabulky.cz. Do ní si detailně ukládáte jak svoji pohybovou aktivitu, tak zkonzumované dobroty a aplikace vám pomůže sledovat energetický příjem i výdej. Sami pak snadno určíte, jestli jíte a hýbete se správně, nebo byste mohli něco změnit, aby jste se cítili ještě lépe. Aplikace je v základní verzi ke stažení zdarma a využívá ji kolem 2 milionu lidí.

4. Už žádný stres!

V dnešní uspěchané době na nás strašák stres číhá ze všech stran a je jedním z hlavních příčin různých chorob a chronických obtíží. Věděli jste například, že stres negativně ovlivňuje trávení a lidé, kteří jsou v permanentním napětí automaticky sahají po nezdravých kalorických bombách nebo po alkoholu? Stres též zvyšuje riziko srdeční příhody, zhoršuje stav pleti i vlasů. Zkuste si proto tu a tam naordinovat volný den, kdy nebudete myslet na žádné starosti. Nebo si najděte koníčka, u něhož dokážete vypnout. Odborníci také zjistili, že pokud ze sebe dokážeme stres dostat jakoukoli emocí, výrazně snižujeme jeho účinek. Jinými slovy, kdo se nervuje, ale dusí to v sobě, škodí si víc než ten, kdo se dokáže vykřičet nebo bouchnout do stolu.

5. Vidět svět růžově

Pozitivní myšlení patří ke zdravému životnímu stylu. Kdo se umí na svět dívat z té lepší stránky, bývá spokojenější, vyrovnanější a také zdravější. A že zrovna nemáte důvod k optimismu? Pak si zkuste každý večer sepsat, co všechno se vám ten den povedlo – i kdyby to měla být sebevětší maličkost, určitě zjistíte, že máte proč se usmívat. A hned bude na světě lépe.

Foto: depositphotos/pressmaster

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.