Léto je tu a s ním úmorná vedra, proti kterým se bráníme použitím klimatizací. I když je vychlazená místnost v létě velice příjemným útočištěm, způsobuje klimatizace vážné zdravotní problémy způsobené extrémně nízkou nastavenou teplotou nebo nedostatečným čištěním. Přitom zdravějších způsobů, jak v létě z veder nezešílet, je nespočet – od pití dostatečného množství tekutin po použití kvalitních ventilátorů.

Pokud používáte klimatizaci, možná jste to zažili – nepříjemné pocity v krku, nachlazení, pálení očí. Z části si za tyto problémy můžeme sami, protože nedodržujeme doporučené nastavení, kdy se teplota v místnosti nemá lišit o více jak 5 °C oproti venkovnímu prostředí. Vliv na naše zdraví má ale také to, jak je klimatizace kvalitní a jak moc ji čistíme, na což mnoho lidí zapomíná.

Nenechte angínu zaútočit

Rýma, bolest v krku, či dokonce angína. Až takové následky může mít nepřiměřené použití klimatizace. Praktičtí lékaři tvrdí, že suchý vzduch z klimatizace způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Aby žádné oko nezůstalo suché

Se suchým vzduchem z klimatizace se pojí další problém, a to syndrom suchého oka. „S touto poruchou se velmi často potýkají lidé pracující v moderních klimatizovaných budovách. Potíž je zejména v tom, že v takových prostorách tráví lidé většinou dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítačů. Komplikace pak způsobuje nejen suchý vzduch, ale zejména snížená frekvence mrkání. Při zvýšeném soustředění během čtení a práce na počítači totiž mnohem méně pohybujeme očními víčky. A tím dochází k většímu odpařování slzného filmu z povrchu otevřeného oka a ke špatnému zvlhčování, což může vést až k nepříjemným pocitům,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize.

Blokáda krku

Studený vzduch proudící z klimatizací není nic zdravého ani pro váš pohybový aparát. Záhadně se vám zablokuje krk, bolí váš v kříži a ramena vás pnou jako kdybyste na nich nesli stokilový náklad? Příčinu můžete hledat právě v klimatizaci.

Tip pro zdraví

Je samozřejmé, že se zodpovědným používáním klimatizace se vám tyto problémy mohou naprosto vyhnout, je ale vhodné zvážit i alternativy, které mohou negativní vliv na zdraví výrazně omezit. Skvělé jsou v létě například ventilátory, opět je ale nutné vybrat opravdu kvalitní, ideálně bezlopatkový, který umí lépe distribuovat vzduch po místnosti než klasické lopatkové, které vzduch spíš pouze rozvíří. Ventilátory bez lopatek dokáží ovlivnit proudění vzduchu tak, aby směřovalo přímo na vás, nebo vhánělo vzduch vysokou rychlostí skutečně po celé místnosti. Díky tomu posílá ventilátor silný nepřetržitý proud vzduchu tam, kde ho chcete mít a rozptyluje tak místa chladného nebo teplého vzduchu v daných prostorech. Vyzkoušejte třeba výkonnou čističku vzduchu s ventilátorem ovládanou mobilní aplikací Dyson Pure Cool Link.

Zařízení automaticky odstraňuje plyny, 99,95 % škodlivin a alergenů. Filtruje ze vzduchu mikročástice, jako jsou pyly, bakterie i částečky odumřelé kůže a srsti zvířat, a to již ve velikosti od 0,1 mikronu. Silná vrstva grafitových krystalů impregnovaných tris aminomethanem zachytává více pachů, výparů a plynů typu formaldehyd. Čistička využívá technologii Air Multiplier, která vytváří silný rovnoměrný proud vzduchu, čímž zaručí vždy svěží vánek. Ovládání je možné nejen přes dálkový ovladač, ale také odkudkoliv pomocí aplikace pro iOS i Android. Přes aplikace můžete také získat aktuální hodnoty z dané místnosti, jako je vlhkost, teplota a stav znečištění ovzduší. V případě, že hodnoty nebudou optimální, prostřednictvím aplikace změníte nastavení či aktuální režim čističky. Snadno tak aktivujete také její chod před příchodem domů či vracíte-li se z cest.

foto: archiv