Usínáte s tíživým pocitem, který není ničím jiným, než předzvěstí, že se za pár hodin vzbudíte do jednoho velkého stresového kolotoče? Občas se zkrátka nevyhneme tomu, že máme práce nad hlavu. Nenechte se vyvést z míry a snažte se zachovat si klidnou mysl i v těch nejnáročnějších situacích. Jaké kroky bychom měli podnikat na denní bázi tak, aby nám brzy všechno nespadlo na hlavu, radí lektor spokojenosti institutu GrowJOB Matěj Krejčí.

Začněte už večer

Délka a kvalita spánku významně ovlivňuje to, jak klidný bude váš den. Vyvarujte se přetopené místnosti a místo zapnuté televize a projíždění aktualit na sociálních sítích se věnujte své polovičce. Uvědomte si, že postel je pouze na spánek a na sex.

Začátek dne s rozmyslem

Ačkoli už při zazvonění budíku tušíte, že vás čeká náročný den a do práce běžíte pomalu v pyžamu, na moment zastavte a snažte se pozitivně naladit. Protáhněte se (i kdyby to mělo být jen na pár minut), proberte se ledovou sprchou, nasnídejte se, vydechněte a určete si tři nebo čtyři nejklíčovější úkoly. Pokud budete hystericky ťekat a přemýšlet nad vším, co musíte stihnout a nestihnete, neuděláte na 100 % vůbec nic.

Hýbejte se. Nebo alespoň dýchejte.

Jak by řekl klasik „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“ Pohyb je zkrátka důležitý, avšak pokud nepatříte mezi fandy sportu, zaměřte se alespoň na dostatečně dlouhý pobyt na čerstvém vzduchu (brzy k tomu bude počasí vybízet samo). I pobíhání po kanceláři přinese kýžený efekt – pokud se vám podaří ujít minimálně 10 tisíc kroků denně, máte limit splněný.

Šlofíček

Už nevíte, kde vám hlava stojí? Tak zkrátka vypněte. Je jedno, zda si půjdete na deset minut schrupnout do zasedačky, meditovat, nasvačit nebo se pobavit s kolegou. I díky pár minutám odpočinku získáte nový nadhled a práce vám půjde snáz. Vyzkoušet můžete například aplikaci Headspace, díky níž budete přesně vědět kdy a jak správně meditaci provádět.

Time management na prvním místě

Poznamenáváte si úkoly do velkých seznamů, nemáte určené priority, snadno vás vyruší maily, mobil, plačící dítě ozývající se z ulice, pes pobíhající po kanceláři a zkrátka tak nějak všechno, co byste neměli vůbec vnímat? Zaměřte se na Time management. Stanovte si priority, vyčleňte si na danou práci dostatečný časový fond, dokončujte úkoly a energii věnujte jen důležitým aktivitám.

Tohle vám pomůže

Papír nebo elektronika? Pokud se vám popsané papersticky povalují všude možně, zkuste chytré aplikace, kde budete mít vše pohromadě. Jakékoli dokumenty, fotografie a poznámky budete mít vždy po ruce díky aplikaci Evernote, která je dostupná z jakéhokoli zařízení. Pokud přeci jen více fandíte papíru, vsaďte na organizační diář. Takovým je třeba Konec prokrastinace, nebo stylový Doller.

Digidetox

Visíte denně hodiny na sociálních sítích? Také pozorujte bezchybné pohádkové životy ostatních? Možná vás nepřekvapí, že právě podvědomé srovnávání se s ostatními nám na spokojenosti nepřidává. Dejte si detox a vypněte telefon každý den aspoň na hodinu a zkuste trávit čas sami se sebou.

Ukliďte si v hlavě i v pokoji

Umět vytvořit příjemné (nejen pracovní) prostředí okolo sebe je jeden z klíčových úkonů. Čím méně nepotřebných věcí vás bude obklopovat, tím lépe budete fungovat.

Metoda Kaizen

Smiřte se s tím, že některé věci nezměníte ze dne na den. Nesnažte se proto dělat všechno na sílu a naráz. Naopak – po malých krocích dosáhnete úspěchu snadněji. Plňte jednotlivé úkoly tak, abyste splnili celek.

Pár přátel stačí mít

Bavit se s lidmi ve svém okolí tváří tvář bez mobilu a společně se i zasmát? Zkuste to, možná budete překvapeni, jak rychle stres odbouráte.

Foto:pixabay.com/geralt

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.